Λονδρέζικη υπόθεση το Κύπελλο Αγγλίας!

Πλάκα έχει να πάρει πάλι το Κύπελλο Αγγλίας η Άρσεναλ και να κρατήσει πανηγυρικά τη θέση του στον πάγκο των «κανονιέρδηων» ο Αρσέν Βενγκέρ. Οι επιτυχίες της ομάδας του στο συγκεκριμένο θεσμό, άλλωστε, τον έχουν κρατήσει «ζωντανό» τα τελευταία χρόνια…

Στον ημιτελικό κόντρα στη Σίτι του Πεπ Γουαρδιόλα η Άρσεναλ έδειξε χαρακτήρα, ισοφάρισε το γκολ του Αγουέρο στο 62΄με γκολ εννέα λεπτά αργότερα (71’) του Νάτσο Μονρεάλ και πήρε τη νίκη με γκολ του Αλέξις Σάντσες στο ενδέκατο λεπτό της παράτασης.

Ο τελικός του Γουέμπλεϊ, λοιπόν, στις 27 Μαΐου στο Γουέμπλεϊ θα είναι λονδρέζικη υπόθεση, αφού θα κοντραριστούν η Τσέλσι του Αντόνιο Κόντε και η Άρσεναλ του Αρσέν Βενγκέρ. Κάτι τέτοιο έχει να συμβεί από το 2002, όταν η Άρσεναλ νίκησε 2-0 την Τσέλσι στο Μιλένιουμ.