Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδος

Με νέες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε το βράδυ της Πέμπτης (31/10) η Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς οκτώ ομάδες από την Super League αποχαιρέτησαν τον θεσμό. Μετά τον ΠΑΣ Γιάννινα, τον Πανθρακικό, τον Λεβαδειακό, τον Πλατανιά και τον Εργοτέλη, εκτός Κυπέλλου έμειναν και οι Βέροια, Skoda Ξάνθη και Άρης.

Η Βέροια νίκησε με 2-1 τον Ηρακλή Ψαχνών, αλλά δεν έφτανε αυτό καθώς στο πρώτο ματς είχε ηττηθεί με 3-1.

Η Skoda Ξάνθη ισοφαρίστηκε στο τέλος του αγώνα από τον Ηρακλή σε 2-2 και έχασε την πρόκριση, μετά το 1-0 του «γηραιού» στο Καυτανζόγλειο, ενώ ο Άρης έμεινε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό Βόλου με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν επικρατήσει με 1-0 στον Βόλο.

Εύκολο έργο είχε ο Ατρόμητος ο οποίος συνέτριψε με 7-0 τον Φωστήρα, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 1-0 στα Χανιά τον τοπικό ΑΟ Χανιά, ενώ με το ίδιο σκορ (1-0) επικράτησε και ο Παναιτωλικός της Κέρκυρας.

Ισόπαλα τελείωσαν τα ματς ΑΕΛ Καλλονής-Πιερικός (2-2) και ΟΦΗ-Καλλιθέα (1-1) με την ΑΕΛ Καλλονής και τον ΟΦΗ να παίρνουν το εισιτήριο για τους «16».

Η κλήρωση της Γ’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος θα γίνει την Δευτέρα 11 Νοεμβρίου.

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδος:

1η φάση
Σάββατο (14/9)

6. Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)

12. Απόλλων Καλαμαριάς-Ζάκυνθος 3-0 (α.α.)

2. Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή 2-0

Κυριακή (15/9)

1. Φωκικός-Αχαρναϊκός 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)

4. Βύζας Μεγάρων-Χανιά 1-2

7. Αστέρας Μαγούλας-Επισκοπή 2-1

9. Τύρναβος-Ηρακλής 1-1 (3-4 στα πέναλτι)

10. Αναγέννηση Γιαννιτσών-Αιγινιακός 2-3 παρ. (2-2 κ.α.)

11. Εθνικός Γαζώρου-Νίκη Βόλου 1-2

13. Αναγέννηση Καρδίτσας-Καβάλα 3-2

14. Πιερικός-Βατανιακός 3-0

3. Γλυφάδα-Καλλιθέα 0-1

Τετάρτη (18/9)

5. Πανηλειακός-Φωστήρας 1-2

8. Κέρκυρα-Δόξα Δράμας 2-2 (6-5 στα πέναλτι)

2η φάση
Τετάρτη (25/9)

19. Νίκη Βόλου – Πανθρακικός 2-1

23. Αστέρας Μαγούλας – Λεβαδειακός 2-1

24. Ηρακλής Ψαχνών – Βέροια 3-1

27. ΠΑΣ Γιάννινα – Αιγινιακός 0-0

17. Ολυμπιακός – Φωκικός 5-1

18. Αστέρας Τρίπολης – ΑΟ Χανιά 0-0

16. Παναθηναϊκός – Εργοτέλης 2-1

28. Πανιώνιος -Απόλλων Καλαμαριάς 3-1

Πέμπτη (26/9)

29. Κέρκυρα – Παναιτωλικός 0-1

30. Πιερικός – ΑΕΛ Καλλονής 1-2

20. Καλλιθέα – ΟΦΗ 0-1

21. Ηρακλής – Skoda Ξάνθη 1-0

22. Ολυμπιακός Βόλου – Άρης 1-0

25. Φωστήρας – Ατρόμητος 0-1

26. Πλατανιάς – Απόλλων Σμύρνης 1-1

15. ΠΑΟΚ – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0

Επαναληπτικοί αγώνες 2ης φάσης
Τετάρτη (30/10)

27. Αιγινιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

28. Απόλλων Καλαμαριάς-Πανιώνιος 0-0

19. Πανθρακικός-Νίκη Βόλου 2-1 (1-4 στα πέναλτι )

23. Λεβαδειακός-Αστέρας Μαγούλας 3-2

26. Απόλλων Σμύρνης-Πλατανιάς 2-1

16. Εργοτέλης-Παναθηναϊκός 0-1

17. Φωκικός-Ολυμπιακός 3-5

15. Αναγέννηση Καρδίτσας-ΠΑΟΚ 0-1

Πέμπτη (31/10)

30. ΑΕΛ Καλλονής-Πιερικός 2-2

18. ΑΟ Χανιά-Αστέρας Τρίπολης 0-1

24. Βέροια-Ηρακλής Ψαχνών 2-1

29. Παναιτωλικός-Κέρκυρα 1-0

20. ΟΦΗ-Καλλιθέα 1-1

21. Skoda Ξάνθη-Ηρακλής 2-2

22. Άρης-Ολυμπιακός Βόλου 0-0

25. Ατρόμητος-Φωστήρας 7-0

Διαβάστε επίσης