Αντέδρασε, αλλά προβλημάτισε στο πρώτο του φιλικό ο ΠΑΟ

Την Αλεμάνια Άαχεν, ομάδα που στο παρελθόν έπαιζε στους ομίλους του Europa League, αλλά σήμερα παραπαίει στη Γ’ Γερμανίας, αντιμετώπισε στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» μπήκαν σαν υπνωτισμένοι και έχαναν στο 20λεπτο από την ερασιτεχνική ομάδα με 2-0, αλλά τελικά ισοφάρισαν στο τελικό 2-2.

Προφανώς συμπεράσματα δεν μπορούν να εξαχθούν, αλλά σίγουρα ο ΠΑΟ προβλημάτισε και στο ξεκίνημα και στο τέλος που δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση μίας υποδεέστερης ομάδας για να πάρει τη νίκη έστω και με ένα γκολ διαφορά. Ο Λουντ στο 29’ και ο Βιγιαφάνιες στο 61’ πέτυχαν τα γκολ της ελληνικής ομάδας. Στα τελευταία λεπτά τραυματίστηκε ο Κοτσόλης και αποχώρησε.