Εκτός Eurobasket η Εθνική Ελλάδος, έχασε 73-71 από την Ισπανία

Η Ελλάδα πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε, ολοκληρώνοντας στη φάση των «8» την παρουσία της στη διοργάνωση. Στον επόμενο γύρο πέρασε η Ισπανία, επικρατώντας με 73-71.

Το παιχνίδι παιζόταν στον πόντο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Ισπανία πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα τελευταία λεπτά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε δυνατά και έφτασε στην ανατροπή.

Η αντεπίθεση των Ισπανών όμως, δεν άφησε περιθώρια στους Έλληνες. Παρόλα αυτά, με τον Καλάθη να «πυροβολεί» ασταμάτητα, η ελληνική ομάδα έμεινε στο… κόλπο μέχρι τέλους, πάλεψε, αλλά δεν έφτασε στη βρύση για να πιει νερό, γνωρίζοντας την ήττα με 73-71.