Εξάστερος… ΟΦΗ!

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο ΟΦΗ την Κυριακή (12/11), σαρώνοντας τον Αιγινιακό με 6-0 στο «Γεντί Κουλέ» για την 3η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου με 7 βαθμούς μοιράζεται την τρίτη θέση με τη Δόξα Δράμας και τον Κισσαμικό, αφήνοντας πίσω την γκέλα της περασμένης εβδομάδας με την Αναγέννηση στην Καρδίτσα.

Από την πλευρά του, ο Αιγινιακός απογοητεύει μέχρι στιγμής, μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς και έχει καταγράψει ήδη 13 γκολ παθητικό, χωρίς να έχει σκοράρει καθόλου.

Ο ΟΦΗ, λοιπόν, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, με τον Μάνο να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και να κάνει το γύρισμα στον επερχόμενο Παπαστεριανό, ο οποίος βρήκε δίχτυα με πλασέ.

Στο 20′ ήρθε το δεύτερο γκολ, όταν ο Μάνος σέντραρε, ο Χαντί έπιασε το σουτ, ο Καραγκιόζης απέκρουσε αρχικά, για να ακολουθήσει δεύτερο σουτ του Χαντί και να γίνει έτσι το 2-0.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να επιτίθενται και στο 22′ το δυνατό σουτ του Παπαστεριανού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ορτέγκα ήταν άστοχο, ενώ στο δίλεπτο 27′-28′ ο Καραγκιόζης επενέβη αποτελεσματικά σε ισάριθμα πλασέ του Χαντί.

Στο 31′ ο Μάνος έκανε την προβολή μετά από γύρισμα του Ορτέγκα και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, με τον Ισπανό να γράφει το 3-0 στο 42′ με ωραία ενέργεια και γυριστό σουτ κι ενώ ο ίδιος είχε σημαδέψει αρχικά το δοκάρι με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μάνου.

Δύο λεπτά αργότερα Μάνος και Ορτέγκα συνεργάστηκαν ξανά και ο τελευταίος με πλασέ εντός περιοχής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ ήρθε στο 58′, με τον Μάνο να κάνει το γύρισμα και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 74′ ο Όγκμποε ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Βλάχο, το πέναλτι δόθηκε και ο Χαντί ένα ένα λεπτό μετά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Στο 83′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι, παράβαση στην οποία υπέπεσε και πάλι ο Βλάχος αλλά για χέρι αυτή τη φορά μετά από σέντρα του Όγκμποε, ωστόσο ο Πουρτουλίδης σημάδεψε το δοκάρι ένα λεπτό αργότερα.

Στην εξέλιξη της φάσης, όμως, ο Μάνος έγραψε το 6-0, αξιοποιώντας με δυνατό σουτ την ασίστ του Μπολάκη και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στην τελευταία σπουδαία στιγμή του αγώνα ο Χαντί άγγιξε το χατ τρικ στο 90’+2, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Καραγκιόζη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιαννουλάκης του Συνδέσμου Χανίων με βοηθούς τον Καραθανάση του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Τζιλίρη του Συνδέσμου Πειραιά.

OΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης, Παπατόλιος, Ζιαμπάρης (46′ Μπολάκης), Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Οικονόμου (52′ Πουρτουλίδης), Χαντί, Μάνος, Ορτέγκα (68′ Όγκμποε), Κουτσιανικούλης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος (8′ λ. τρ. Καραγκιόζης), Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Καρακώστας, Τοπαλίδης, Πολύζος (60′ Προσκυνητόπουλος), Γκατσολάρι, Παπαδόπουλος (75′ Μενικάλι), Ντόγος, Δωματάς.