Επίδειξη ισχύος η Σέλτικ, 5-1 τη Ρέιντζερς!

Η Σέλτικ παρότι έχει στεφθεί ήδη πρωταθλήτρια και συμμετέχει στα πλέι οφ για… τυπικούς λόγους, δεν πάτησε φρένο στο υποτιθέμενο ντέρμπι με την Ρέιντζερς, διαλύοντάς την με 5-1 μέσα στο «Ibrox Stadium».

Το πάρτι των «καθολικών» ξεκίνησε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Σινκλέρ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει ο Γκίφιθς έντεκα λεπτά αργότερα και να γράψει το 2-0. Ο ΜακΓκρέγκορ στο 52’ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του με τον Μπογιατά να σκοράρει και αυτός, ένα τέταρτο αργότερα. Ο Μίλερ στο 81’ σκόραρε το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους, με τον Λούστιγκ να διαμορφώνει έξι λεπτά αργότερα το τελικό σκορ.