Ζορίστηκαν αλλά νίκησαν Νάπολι και Γιουβέντους, «χαστούκι» για Ρόμα (video)

Η Κάλιαρι αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι» για τη Γιουβέντους. Η οποία – απώλεσε αρκετές ευκαιρίες και – έφυγε νικήτρια από το «Stadio Sant’Elia» με 1-0, χάρη στο γκολ του Φεντερίκο Μπερναρντέσκι στο 74′. Με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για μη καταλογισμό φάουλ, στην προηγούμενη φάση, σε χτύπημα του Μεχντί Μπενατιά στον Λεονάρντο Παβολέτι.

Η Αταλάντα συνεχίζει τα χουνέρια στους ισχυρούς. Απέκλεισε τη Νάπολι από το κύπελλο, «έκλεισε το σπίτι» της Μίλαν και σήμερα (6/1) ήρθε η σειρά της Ρόμα. Οι «μπεργκαμάνσκι» νίκησαν τους Ρωμαίους, μέσα στο «Olimpico», με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τους Αντρέας Κορνέλιους (14′) και Μάρτεν ντε Ρουν (19′). Ο Ολλανδός άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε, με 2η κίτρινη, στο 45′. Αλλά οι «τζιαλορόσι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Έντιν Τζέκο στο 56′.

Η Βερόνα παρουσιάστηκε αρκετά μαχητική στο «San Paolo» αλλά η Νάπολι βρήκε τον τρόπο, στο δεύτερο ημίχρονο, να φτάσει στη νίκη. Χάρη στα γκολ των Καλιντού Κουλιμπαλί (66′) και Χοσέ Καγιεχόν (78′). Έτσι, η πρωτοπόρος της Serie A αύξησε τη διαφορά της από τη Γιουβέντους στους 4 πόντους. Και ελπίζει να «σκοντάψει», το βράδυ, η «βέκια σινιόρα» στο Κάλιαρι.

Σα «σίφουνας» πέρασε από  την έδρα της Σπαλ η Λάτσιο. Επικράτησε με 5-2, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο οποίος, μέσα σε είκοσι λεπτά, πέτυχε τέσσερα γκολ και βρίσκεται στην κορυφή του σχετικού πίνακα.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ως προπονητής στην Μίλαν, πανηγύρισε ο Τζενάρο Γκατούζο. Οι «ροσονέρι», με σκόρερ τον Μπονούτσι, επικράτησαν της Κροτόνε με 1-0.