Η Φορμεντέρα τη σούπερ έκπληξη στο ισπανικό Κύπελλο (video)

ΞΕΡΑΝΕ 0-1 ΤΗΝ ΜΠΙΛΜΠΑΟ ΣΤΟ ΕΚΤΟ ΛΕΠΤΟ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ

Σε ένα άδειο λόγω… αδιαφορίας Σαν Μαμές, η Αθλέτικ Μπιλμπάο, με σπουδαία παράδοση στο Κύπελλο Ισπανίας καθώς το έχει κατακτήσει 23 φορές, έπαθε το κάζο της ιστορίας της. Μετά το 1-1 στην έδρα της Φορμεντέρα, ένα μικρό νησί με έκταση όσο η Αίγινα, πολλοί πίστεψαν πως η ρεβάνς στη Χώρα των Βάσκων, κόντρα σε μία ομάδα Γ’ κατηγορίας, θα είναι τυπική διαδικασία.

Αμ, δε! Οι παίκτες της Φορμεντέρα έμεναν μέχρι το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ζωντανοί καθώς κρατούσαν το 0-0 και στο κόρνερ στην εκπνοή του ματς έφεραν και τον τερματοφύλακα στην αντίπαλη περιοχή. Η εκτέλεση ήταν τέλεια,η κεφαλιά του Άλβαρο Μουνίθ ακόμη τελειότερη και το 0-1 έστειλε την ομάδα που εκπροσωπεί ένα νησί 12.000 κατοίκων στα ποδοσφαιρικά ουράνια.