Κι άλλη πρωτιά για Στεφανίδη

Η Κατερίνα Στεφανίδη αναδείχθηκε νικήτρια στο επί κοντώ γυναικών και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών ομάδων που διεξάγεται στο Λιλ Της Γαλλίας.

Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης με άλμα στα 4.70 καθάρισε από νωρίς την υπόθεση νίκη, δίνοντας στην ελληνική ομάδα 11 βαθμούς. Ξεκίνησε τις προσπάθειές της από τα 4.60 μέτρα που πέρασε με την δεύτερη ενώ με την πρώτη πέρασε τα 4.70 μέτρα, ύψος που της έδωσε και την πρωτιά. Η Στεφανίδη στη συνέχεια είχε τρεις αποτυχημένες στα 4.82 μέτρα.

Στη 10η θέση της σφυροβολίας τερμάτισε η Ηλιάνα Κοροσίδου με καλύτερη βολή στα 62.63 μέτρα που σημείωσε με την δεύτερή της προσπάθεια. Η Ελληνίδα αθλήτρια, που έδωσε δύο βαθμούς στην ελληνική ομάδα είχε ακόμη δύο βολές στα 61.07 μέτρα ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα της με 61.59 μέτρα.

Το ρεκόρ του για φέτος βελτίωσε ο Νίκος Σκαρβέλης στον τελικό της σφαιροβολίας. Ο Έλληνας αθλητής με καλύτερη βολή στα 19.73 μέτρα τερμάτισε στην έκτη θέση δίνοντας έξι βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Ο 24χρονος αθλητής σημείωσε 19.33 μέτρα στην πρώτη του προσπάθεια και 19.45 μέτρα στην τρίτη. Νικητής του αγώνα ο Τσέχος Τόμας Στάνεκ με βολή στα 21.63 μέτρα ισοφαρίζοντας το ρεκόρ αγώνων.

Στην έκτη θέση των 100 μέτρων τερμάτισε η Γρηγορία Κεραμίδα. Η Ελληνίδα αθλήτρια τερμάτισε σε 11.60 δευτερόλεπτα δίνοντας έξι βαθμούς στην ελληνική ομάδα. Νικήτρια του αγώνα η Γαλλίδα Καρόλ Ζαχ με χρόνο 11.19 δευτερόλεπτα.

Στην έκτη θέση των 800 μέτρων τερμάτισε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου. Η Ελληνίδα αθλήτρια έκανε μια μικρή υπέρβαση αφού είχε τον δέκατο καλύτερο χρόνο από τις 11 συμμετέχουσες του τελικού. Η Γιαννοπούλου που έδωσε κι εκείνη έξι βαθμούς στην ελληνική ομάδα τερμάτισε σε 2:04.60. Νικήτρια του αγώνα η Ουκρανή Όλια Λιάκοβα με χρόνο 2:03.09 λεπτά.

Καλή εμφάνιση για τον Λυκούργο Τσάκωνα στον τελικό των 100 μέτρων. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 10.37 δευτερόλεπτα δίνοντας οκτώ βαθμούς στην ελληνική ομάδα.

Στη δέκατη θέση των 3000 μέτρων τερμάτισε η Αναστασία Μαρινάκου. Η Ελληνίδα αθλήτρια τερμάτισε σε 9:20.15 λεπτά δίνοντας δύο βαθμούς στην ελληνική ομάδα.