Νίκησε (3-1) κι ελπίζει η Ξάνθη

Τους πρώτους της βαθμούς στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος μάζεψε η Ξάνθη μετά την εύκολη επικράτησή της επί της Καλλονής με 3-1.

Οι ακρίτες που είχαν ηττηθεί από τον ΠΑΣ Γιάννινα στο προηγούμενο παιχνίδι τους στο Κύπελλο δεν είχαν περιθώρια για νέα απώλεια. Έτσι, μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ράνο και ουσιαστικά… κλείδωσαν τη νίκη με το δεύτερο γκολ που σημείωσε στο 23’ ο Λάζιτς.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Νιέτο πέτυχε το 3-0 και κάπου εκεί οι ποδοσφαιριστές της Ξάνθης έκοψαν ρυθμό. Η Καλλονή, που μείωσε με τον Φράγκο στο 70’, μετά τη νέα ήττα της (είχε χάσει 1-2 από τον Αγροτικό στο πρώτο της παιχνίδι) έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης.