Ντέρμπι από τα παλιά με νικητή τον Δικέφαλο

ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ ΣΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ 63-57

Για το γόητρο κοντράρονται πια ΠΑΟΚ και Άρης, τουλάχιστον στο θεσμό της Stoiximan.gr Basket League, εκεί που ταβάνι για κάθε ομάδα πλην ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ είναι η τέταρτη θέση. Στο ντέρμπι της Πυλαίας νικητής αναδείχθηκε ο Δικέφαλος του βορρά, καθώς άντεξε την αντεπίθεση του Άρη στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε με σκορ 63-57.

Το ματς ήταν νευρικό και φτωχό σε θέαμα και το 31-31 του ημιχρόνου… μεταμορφώθηκε σε 54-39 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς οι παίκτες του Άρη μάλλον ξεχάστηκαν στα αποδυτήρια. Στο τέλος έκαναν τεράστια προσπάθεια να επιστρέψουν, παίζοντας “σκυλίσια” άμυνα, αλλά δεν τα κατάφεραν και ο ΠΑΟΚ νίκησε τελικά με έξι πόντους διαφορά, χωρίς στην ουσία να απειληθεί.