Ο ΟΦΗ 2-1 τον Απόλλωνα, τον άφησε εκτός κυπέλλου

Ο Απόλλων είναι η πρώτη ομάδα της Σούπερ Λιγκ που αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας, αφού ηττήθηκε με 2-1 στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ σε ένα παιχνίδι για γερές καρδιές.

Η ομάδα της Ριζούπολης προηγήθηκε με τον Κιταμπάλα στο 61. Ο επιθετικός της ελαφράς ταξιαρχίας σκόραρε με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, καθώς ο ΟΦΗ ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ. Πρώτα ισοφάρισε με τον Μάριο Όγκμποε στο 81με κεφαλιά κατόπιν κόρνερ που εκτέλεσε. Στο 89 αποβλήθηκε ο Μπίτζιμιν του Απόλλωνα και στις καθυστερήσεις ο Ορτέγκα σημείωσε το 2-1 χαρίζοντας τη νίκη στον ΟΦΗ.

Μαζί με τον ΟΦΗ στην επόμενη φάση από τον ίδιο όμιλο πέρασε ο Πλατανιάς.