Ο ΠΑΟΚ 78-71 στην καυτή Πυλαία τον Ολυμπιακό

Ο παθιασμένος ΠΑΟΚ στρίμωξε τον Ολυμπιακό και τον καθάρισε μέσα σε αποθέωση (78-71) στη γεμάτη Πυλαία. Η νίκη αυτή ήταν η δεύτερη για τον ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού σε συνολικά 21 παιχνίδια την τελευταία 10ετία.

Με ένα εκπληκτικό Φιλ Γκος που σημείωσε 24 πόντους με 5/11 τρίποντα, αλλά και χάρη στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξε στην 2η και την 3η περίοδο (κατά την οποία επέτρεψε μόλις οκτώ πόντους στον Ολυμπιακό) ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 78-71 απέναντι στον Ολυμπιακό.
Με προφανή έλλειψη ενέργειας οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπόρεσαν ποτέ να μπουν στη διεκδίκηση του αγώνα με τον Σπανούλη, τον Μάντζαρη και τον Παπανικολάου να παλεύουν στο φινάλε, αλλά να μην μπορούν ν’ αλλάξουν τη μοίρα του ματς. Με 10/24 τρίποντα τελείωσε ο Δικέφαλος, έναντι 5/23 του Ολυμπιακού. Ο ΠΑΟΚ έκανε μόλις 7 λάθη, έναντι 17 των “ερυθρολεύκων”. Με την 3η του ήττα ο Ολυμπιακός αποχαιρετά μάλλον οριστικά τα όνειρα για πρωτιά στην κανονική περίοδο.
Τα δεκάλεπτα: 29-18, 44-33, 57-41, 78-71
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Χαραλαμπόπουλος 9(1), Κατσίβελης 5(1), Τζάκσον 14(2), Γκος 24 (5/11 τρίποντα), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 2, Τζόουνς 5(1)
Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12(2) (6 ασίστ, 4 λάθη), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 11(2), Μάντζαρης 11, Μπόγρης 4, ΜακΛιν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Μιλουτίνοφ 2, Γουίλτζερ 11(1), Τόμπσον