Σαν σε… προπόνηση!

Γαλανόλευκο ξεκίνημα με το… δεξί. Η Εθνική ομάδα, αν και «έκατσε» στο δεύτερο δεκάλεπτο, απέδειξε πως είναι καθολικά ανώτερη από την Ισλανδία και έκανε το καθήκον της στην πρεμιέρα, επικρατώντας με 90-61. Έτσι, το Eurobasket ξεκίνησε με καλό τρόπο για την Ελλάδα που πλέον κοιτάζει τη μεγάλη πρόκληση της 2ης αγωνιστικής, στην οποία θα αντιμετωπίσει την Γαλλία (2/9, 16:30).

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η «στόχευση» των επιθέσεων κάθε ομάδας από πολύ νωρίς. Η Εθνική βρήκε λύσεις βάζοντας τη μπάλα κοντά στο «ζωγραφιστό» (7-11, στο 7′), την στιγμή που οι Ισλανδοί πήγαιναν σε πιο γρήγορες επιθέσεις με αρκετά μακρινά σουτ. Ο Παππάς ήρθε απ’ τον πάγκο φουριόζος δίνοντας άμεσα σκορ (9π.) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να… φορτσάρει για το επιβλητικό +16 (10-26).

Η ελληνική ομάδα φαινόταν πως είχε καταφέρει να βάλει από νωρίς το ματς στο ρυθμό που ήθελε, ενώ ο Μάντζαρης «έγραψε» με τρίποντο το 14-32. Ωστόσο, ακολούθησε «γαλανόλευκο» μπλακ άουτ διαρκείας και οι Ισλανδοί πλήσιασαν με πρωταγωνιστή τον Πάλσον κι επί μέρους σκορ 17-1 (31-33, στο 18′). Οι Έλληνες διεθνείς αστοχούσαν ακόμη και στις βολές, ενώ χρειάστηκαν έξι λεπτά για να βρουν καλάθι εντός πεδιάς. Με καλάθι του Σλούκα διαμορφώθηκε το 33-37 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Με, σαφώς, μεγαλύτερη συγκέντρωση μπήκε στο παρκέ για την τρίτη περίοδο η Εθνική και ο Καλάθης ανέβασε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα (33-46, στο 23′). Οι Ισλανδοί δεν βρήκαν σκορ στο πρώτο τρίλεπτο, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο «έβγαλε» δύο, συνεχόμενες εντυπωσιακές φάσεις σε άμυνα κι επίθεση. Ο Χέρμανσον μείωσε για την Ισλανδία σε 40-51, αλλά ο Θανάσης έδωσε ξανά λύσεις για την ελληνική ομάδα και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 45-61.

Σε εκείνο το σημείο, δεν θα μπορούσε να υπάρξει επιστροφή για τους Ισλανδούς και η Ελλάδα δεν συνάντησε καμία δυσκολία στο να κρατήσει την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα και να την «εκτοξεύσει» μέχρι το τελικό 61-90.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61,  61-90

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 7, Στέιναρσον, Άκοξ 7, Μπέρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7(1), Ερμολίνσκι 3(1), Πάλσον 21(4), Χλίνασον 2, Μπιόρνσον.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας):  Καλάθης 9(1), Μπουρούσης 7(8ριμπ., 4ασ.), Σλούκας 5(1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17(6/8δίπ., 1/1τρ., 5ριμπ.), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 8(2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5(1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9 (3/3δίπ., 3/3βολ.)