Σούπερ η Εθνική ποδοπάτησε το Ισραήλ με 82-61

Αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ η εθνική ομάδα συνέτριψε το Ισραήλ με 82-61 στο Ηράκλειο της Κρήτης επιτυγχάνοντας την δεύτερη νίκη της επί ισάριθμων αγώνων στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του παγκοσμίου κυπέλλου του 2019.

Η «γαλανόλευκη» αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, έφερε στα μέτρα της την αναμέτρηση και κατάφερε να φτάσει με άνεση στη νίκη. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έγινε… αφεντικό στον 8ο όμιλο κι έχει την ευκαιρία τον Φεβρουάριο να επεκτείνει το νικηφόρο σερί της, κόντρα σε Εσθονία (23/02/2018) και Μεγάλη Βρετανία (25/02/2018) στο Ηράκλειο

Η Εθνική μπήκε με καλό ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Βουγιούκα έδωσε ώθηση στην Εθνική, η οποία με μπροστάρη τον Λαρεντζάκη πέρασε μπροστά στο σκορ (20-18, 12′). Ο Ντόσον έδωσε λύσεις στο Ισραήλ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (20-22, 14′). Η… απάντηση της Εθνικής ήρθε δια χειρός Γιάννη Αθηναίου. Ο γκαρντ του Άρη ήταν αποτελεσματικός και με την βοήθεια του Καλάθη, έφερε στο +5 την Εθνική (30-25, 16′). Ο Τζέικ Κοέν ανέβασε την απόδοσή του και οι Ισραηλινοί πλησίασαν σε απόσταση… βολής (31-30, 18′). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, όμως η «γαλανόλευκη» ανέβασε την απόδοση της και χάρη σε καλάθια από Μαυροειδή και Καλάθη έκλεισε το πρώτο μέρος στο +5 για το 37-32.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν το σημείο αναφοράς της Εθνικής στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Με δικές του προσπάθειες, αλλά και το… συμπλήρωμα του Χάρη Γιαννόπουλου, η Εθνική «έχτισε» διψήφια διαφορά (48-36, 23′). Οι παίκτες του Κάτας αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με μπροστάρη τον Ντόσον (48-42, 25′). Ένα προσωπικό 5-0 από τον Χάρη Γιαννόπουλο επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-42, 26′). Η κατάσταση δεν άλλαξε, μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, με την Εθνική ομάδα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να κλείνει το δεκάλεπτο με 59-47.

Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να βγάζει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και τον Χάρη Γιαννόπουλο να τν πλαισιώνει, η διαφορά αυξήθηκε για την Εθνική στο τέταρτο δεκάλεπτο (66-51, 32′). Η Εθνική είχε στα μέτρα της τον ρυθμό και με τον Καλάθη ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (72-53, 34′). Η Εθνική διατήρησε τον έλεγχο, χάρη σε καλάθι του Μαυροειδή (76-58, 37′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την Εθνική να φτάνει με ευκολία στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 59-47, 82-61

Τους πόντους της εθνικής σημείωσαν:  Λαρεντζάκης 4, Αθηναίου 6 (2), Καλάθης 11, Μαργαρίτης 8, Βουγιούκας 2, Σάκοτα 11 (3), Βασιλόπουλος 8, Μαυροειδής 10, Γκίκας, Γιαννόπουλος 13 (3), Σαλούστρος, Αντετονκούμπο 9.