Τη βρήκε απ’ τα… σπιρούνια ο Γουαρδιόλα!

Την πρώτη του ήττα στον πάγκο της Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε ο Πεπ Γουαρδιόλα, με τους «πολίτες» να χάνουν 2-0 από την Τότεναμ στο «Ουάιτ Χαρτ Λέιν».

Χάρη στις τέσσερις προηγούμενες νίκες της η Σίτι παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, με τα «σπιρούνια» να ακολουθούν πλέον σε απόσταση αναπνοής (-1) και να υπερηφανεύονται πως είναι η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ.

Με νίκες συνέχισαν Αρσεναλ και Λίβερπουλ που ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με ένα πόντο λιγότερο από τη δεύτερη Τότεναμ. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν δύσκολα 1-0 της Μπέρνλι εκτός έδρας με γκολ του Κονσιελνί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ οι «ρεντς» τα… χρειάστηκαν για ένα ημίχρονο στην Ουαλία απέναντι στη Σουόνσι. Οι γηπεδούχοι σκόραραν πρώτοι όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε στο δεύτερο μέρος να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει το τρίποντο.