Το σωτήριο γκολ του 44χρονου πορτιέρο Όσκαρ Πέρες (video)

Στην τελευταία φάση του αγώνα δεν χρειάστηκε να πιάσει κάποιο πέναλτι ή ένα σουτ στο «γάμα». Υποχρεώθηκε να προωθηθεί στην αντίπαλη εστία, διότι η ομάδα του έχανε 2-1 στις καθυστερήσεις.

Ο 44χρονος τερματοφύλακας Όσκερ Πέρες ήταν ο ήρωας της Πατσούκα διότι με δική του κεφαλιά – και με τη βοήθεια του ώμου του – ισοφάρισε για την ομάδα του (την Κρούζ Αζούλ) και έγραψε ιστορία, αφού είναι ένας από τους μεγαλύτερους τερματοφύλακες που σκοράρουν σε επαγγελματικό επίπεδο. Η Μεξικανική ομάδα μετά την κατάκτηση του Champions League της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, ωστόσο ο τρόπος με τον οποίο σκόραρε δημιούργησε παράταση ευφορίας στην ομάδα, καθώς ο Πέρες είναι – προφανώς – αγαπημένος παίκτης!