Φιλική νίκη της ΑΕΚ επί της Χάποελ Καταμόν

Η Ένωση νίκησε 1-0 χάρη στο γκολ του Γκάλο στο 67’

Υποφερτά καλή ήταν η ΑΕΚ στο νικηφόρο φιλικό  (1-0) με τη Χάποελ Καταμόν Ιερουσαλήμ, παρά τις «αλχημείες» του Τραϊανού Δέλλα στα 45 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και τις ασταμάτητες διακοπές (λόγω τραυματισμών των Ισραηλινών) στην επανάληψη.

Όπου «αλχημείες», το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο παρέταξε τη λεγόμενη αναπληρωματική ομάδα – με εξαίρεση τον Γιόχανσον – ενώ στο δεύτερο έκανε μεν αλλαγές, αλλά χρησιμοποίησε ως «δεκάρι» τον Φαγιέ!

Η ΑΕΚ απειλήθηκε ελάχιστα δείχνοντας συνοχή στην άμυνα, κάνοντας λίγα αβίαστα λάθη για την εποχή, ενώ δημιούργησε αρκετές φάσεις και στα δύο ημίχρονα. Το γκολ σημείωσε ο Γκάλο μετά από πάσα του εξαιρετικού Γροντή. Δοκάρι είχε ο Άρθο στις καθυστερήσεις. Ο αντίπαλος δεν προσφέρεται για ιδιαίτερα συμπεράσματα, ωστόσο η πραγματικότητα είναι πως η Ένωση έπαιξε με τη δεύτερη ομάδα στο πρώτο μέρος και υπό αυτή την έννοια τα συμπεράσματα είναι θετικά.