5άρα για Λίβερπουλ, διπλό της Εβερτον στο Ολντ Τράφορντ

Με… σόου του Λουίς Σουάρεζ, που πέτυχε καρέ, η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα με 5-1 της Νόριτς στο Ανφιλντ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Premier League.

Σπουδαίο διπλό για την Εβερτον στο Ολντ Τράφορντ, 1-0 την Γιουνάιτεντ, με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Αρσεναλ, Τσέλσι και Σίτι. Νίκη με ανατροπή για την Τότεναμ επί της Φούλαμ, με τον Γιώργο Καραγκούνη να ξεκινάει βασικός και να αγωνίζεται 62′.

Τίποτα δεν άλλαξε στην βαθμολογία της πρώτης 4άδας της Premier League, αφού οι Αρσεναλ, Τσέλσι, Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους.

Στο Emirates, η Αρσεναλ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Χαλ, επικρατώντας με 2-0, με δύο γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου. Μόλις στο 2′, ο Μπέντνερ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 47′ ο Οζίλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο Stadium of Light, η Τσέλσι δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Σάντερλαντ, αλλά κατάφερε μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι να φύγει με το διπλό, επικρατώντας με 4-3.

Μόλις στο 14′, ο Αλτιντορ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά με τέρματα των Λάμπαρντ (17′) και Αζάρ (36′) οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το προβάδισμα, 2-1.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (50′) ο Ο’ Σέι ισοφάρισε σε 2-2 για την Σάντερλαντ, αλλά στο 62′ ο Αζάρ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους μπλε, 3-2.

Στο 84′, η ομάδα του Μουρίνιο ξέφυγε με δύο γκολ, με τον Μπάρντσλεϊ να πετυχαίνει αυτογκόλ και να κάνει το 4-2 για την Τσέλσι, αλλά δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης σκόραρε για την ομάδα του και μείωσε σε 3-4!

Τελικά, η Τσέλσι κράτησε το υπέρ της 4-3 μέχρι το τέλος και έμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Αρσεναλ.

Στο Anfield, η Λίβερπουλ διέλυσε με 5-1 τη Νόριτς, με… σόου του Λουίς Σουάρεζ, ο οποίος πέτυχε καρέ. Ο ουρουγουανός επιθετικός πέτυχε τα πρώτα τέσσερα τέρματα των reds (15′, 29′, 35′, 74′), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά σε 1-4 στο 83′, με τον Τζόνσον.

Το τελικό 5-1 για την ομάδα του Ρότζερς διαμόρφωσε στο 88′ ο Στέρλινγκ.

Η Εβερτον έφυγε από το Old Trafford με σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το… χρυσό γκολ για τα Ζαχαρωτά πέτυχε στο 86′ ο Οβιέδο, με τους γηπεδούχους να έχουν δύο δοκάρια, με τους Ρούνεϊ και Γουέλμπεκ και τους φιλοξενούμενους ένα, με τον Μιραλάς.

Η Τότεναμ έκανε την ανατροπή και έφυγε από το Craven Cottage με το διπλό, επικρατώντας με 2-1 της Φούλαμ.

Μετά από ένα… άσφαιρο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 57′, με τον Ντεζάγκα, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή σε διάστημα εννέα λεπτών, με τέρματα των Κίρικες (73′) και Χόλτμπι (82′) και επικράτησαν με 2-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-2 της Γουέστ Μπρομ στο The Hawthorns, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μόλις στο 9′, ο Αγκουέρο άνοιξε το σκορ για τους Πολίτες, ενώ στην συνέχεια ο Τουρέ με δύο γκολ (24′, 74′ πέν.) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 85′ σε 1-3, με αυτογκόλ του Παντιλίμον, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με τον Ανιτσέμπε να διαμορφώνει το τελικό 2-3.

Στο Liberty Stadium, η Σουόνσι επικράτησε εύκολα με 3-0 της Νιούκαστλ, ενώ η Αστον Βίλα έφυγε με σπουδαίο διπλό από το St. Mary’s Stadium, επικρατώντας με 3-2 της Σαουθάμπτον.

Τέλος, Στόουκ Σίτι και Κάρντιφ Σίτι έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο Britannia Stadium.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Τρίτη (3/12)
Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 1-0 (42′ Σαμάκ)

Τετάρτη (4/12)
Σουόνσι Σίτι – Νιούκαστλ 3-0 (45’+1′ Ντάιερ, 67′ αυτ. Ντεμπισί, 81′ Σέλβεϊ)
Στόουκ Σίτι – Κάρντιφ Σίτι 0-0
Σαουθάμπτον – Αστον Βίλα 2-3 (48′ Ροντρίγκες, 69′ Οσβάλντο – 15′ Αγκμπονλαχόρ, 64′ Κόζακ, 80′ Ντελφ)
Λίβερπουλ – Νόριτς Σίτι 5-1 (15′, 29′, 35′, 74′ Σουάρεζ, 88′ Στέρλινγκ – 83′ Τζόνσον)
Αρσεναλ – Χαλ Σίτι 2-0 (2′ Μπέντνερ, 47′ Οζίλ)
Σάντερλαντ – Τσέλσι 3-4 (14′ Αλτιντορ, 50′ Ο’ Σέι, 86′ Μπάρντσλεϊ – 17′ Λάμπαρντ, 36′, 62′ Αζάρ, 84′ αυτ. Μπάρντσλεϊ)
Μάντσεστερ Γ. – Εβερτον 0-1 (86′ Οβιέδο)
Φούλαμ – Τότεναμ 1-2 (57′ Ντεζάγκα – 73′ Κίρικες, 82′ Χόλτμπι)
Γουέστ Μπρομ – Μάντσεστερ Σ. 2-3 (85′ αυτ. Παντιλίμον, 90’+4′ Ανιτσέμπε – 9′ Αγκουέρο, 24′, 74′ πέν. Τουρέ)