Aφεντικό στην πόλη

Η Λίβερπουλ επιβεβαίωσε για μία ακόμα σεζόν πως είναι το αφεντικό στην πόλη, επικρατώντας 3-1 της συμπολίτισσας Έβερτον την Πρωταπριλιά.

Οι «κόκκινοι» ήταν ανώτεροι ανά διαστήματα στην αναμέτρηση, απειλήθηκαν ελάχιστα κι έτσι ο Γιούργκεν Κλοπ έγινε ο πρώτος προπονητής στην ιστορία του συλλόγου που κερδίζει τα πρώτα τρία ντέρμπι της θητείας του.

Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Σαντιό Μανέ με όμορφη προσπάθεια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, φτάνοντας τα 13 γκολ στη φετινή Premier League. Το μομέντουμ ήταν με τη Λίβερπουλ, ωστόσο ένα γκολ του Μάθιου Πένινγκτον στο 29′ κόντρα στη ροή του αγώνα, έβαλε τα «ζαχαρωτά» ξανά στο παιχνίδι. Μόλις για δύο λεπτά, διότι με μία υπέροχη προσπάθεια ο Φιλίπε Κοουτίνιο ανέκτησε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους (2-1).

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 60’ ο Βέλγος Ορίγκι και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.