Ανοιχτά μέτωπα στο Europa League!

Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Europa League. Στους «32» έχουν ήδη περάσει οχτώ ομάδες και αναμένονται άλλες 16, συν τις οχτώ ομάδες που θα έρθουν από το Champions League.

Βαλένθια, Λουντογκόρετς, Σάλτσμπουργκ, Έσμπιεργκ, Ρούμπιν Καζάν, Φιορεντίνα, Ντνίπρο και Τότεναμ, έχουν προκριθεί. Εντελώς αδιάφοροι είναι ο τρίτος και ο πέμπτος όμιλος, καθώς εκεί έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα από την προηγούμενη αγωνιστική, άρα στους υπόλοιπους δέκα υπάρχει ενδιαφέρον. Ντέρμπι κορυφής υπάρχουν στον πρώτο (Σουόνσι-Βαλένθια), στον δεύτερο (Λουντογκόρετς-Αϊντχόφεν), στον έβδομο όμιλο (Γκενκ-Ντιναμό Κιέβου) και στον ένατο (Λιόν-Μπέτις)

Στον τέταρτο όμιλο, βαθμολογικό ενδιαφέρον έχει η αναμέτρηση Γουίγκαν-Ζούλτε Βάρεγκεμ, ενώ στον έκτο ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και θέλει μόνο νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες πρόκρισης και να τα παίξει όλα για όλα στην αυλαία με την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη.

Στον όγδοο κλέβει την παράσταση το Λίμπερετς-Φράιμπουργκ και στον δέκατο, ο Απόλλων αντιμετωπίζει εκτός έδρας την πρωτοπόρο Τραμπζονσπόρ. Η κυπριακή ομάδα ψάχνει την υπέρβαση, καθώς μόνο αν φύγει με το διπλό και την ίδια ώρα η Λάτσιο δεν κερδίσει τη Λέγκια, θα παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης. Τέλος, στον ενδέκατο η Ανζί φιλοξενεί τη Σέριφ και θέλει έναν βαθμό για να τσεκάρει το εισιτήριο πίσω από την Τότεναμ.

Πρόγραμμα-Βαθμολογίες-Επόμενη αγωνιστική

1ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Κούμπαν-Σεντ Γκάλεν (19:00), Σουόνσι-Βαλένθια (22:05)

Βαθμολογία: Βαλένθια 9 (10-6), Σουόνσι 8 (6-2), Σεντ Γκάλεν 3 (5-9), Κούμπαν 2 (2-6)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Σεντ Γκάλεν-Σουόνσι (20:00), Βαλένθια-Κούμπαν (20:00)

2ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Λουντογκόρετς-Αϊντχόφεν (22:05), Τσερνομόρετς-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (22:05)

Βαθμολογία: Λουντογκόρετς 10 (7-1), Αϊντχόφεν 7 (4-2), Τσερνομόρετς 4 (3-5), Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1 (1-7)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Λουντογκόρετς (20:00), Αϊντχόφεν-Τσερνομόρετς (20:00)

3ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Έσμπιεργκ-Σταντάρ Λιέγης (22:05), Έλφσμποργκ-Σάλτσμπουργκ (22:05)

Βαθμολογία: Σάλτσμπουργκ 12 (11-3), Έσμπιεργκ 9 (6-4), Έλφσμποργκ 1 (2-8), Σταντάρ Λιέγης 1 (4-8)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Σάλτσμπουργκ-Έσμπιεργκ (20:00), Σταντάρ Λιέγης-Έλφσμποργκ (20:00)

4ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Γουίγκαν-Ζούλτε Βάρεγκεμ (22:05), Ρούμπιν Καζάν-Μάριμπορ (19:00)

Βαθμολογία: Ρούμπιν Καζάν 10 (11-3), Γουίγκαν 5 (4-3), Ζούλτε Βάρεγκεμ 4 (2-7), Μάριμπορ 3 (6-10)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Ζούλτε Βάρεγκεμ-Ρούμπιν Καζάν (20:00), Μάριμπορ-Γουίγκαν (20:00)

5ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Ντνίπρο-Παντούρι (22:05), Πάσος Φερέιρα-Φιορεντίνα (22:05)

Βαθμολογία: Φιορεντίνα 12 (10-2), Ντνίπρο 9 (6-2), Παντούρι 1 (2-7), Πάσος Φερέιρα 1 (1-8)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Φιορεντίνα-Ντνίπρο (20:00), Παντούρι-Πάσος Φερέιρα (20:00)

6ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Μπορντό-Άιντραχτ Φρ. (22:05), ΑΠΟΕΛ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (22:05)

Βαθμολογία: Άιντραχτ Φρ. 9 (10-4), Μακάμπι Τελ Αβίβ 7 (6-5), ΑΠΟΕΛ 4 (3-6), Μπορντό 3 (4-8)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Άιντραχτ Φρ.-ΑΠΟΕΛ (20:00), Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπορντό (20:00)

7ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Γκενκ-Ντιναμό Κιέβου (20:00), Ραπίντ Βιέννης- Τουν (20:00)

Βαθμολογία: Γκενκ 8 (6-4), Ντιναμό Κιέβου 7 (7-3), Τουν 3 (2-7), Ραπίντ Βιέννης 3 (5-6)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Ντιναμό Κιέβου-Ραπίντ Βιέννης (22:05), Τουν-Γκενκ (22:05)

8ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Λίμπερετς-Φράιμπουργκ (20:00), Σεβίλλη- Εστορίλ (20:00)

Βαθμολογία: Σεβίλλη 8 (6-3), Σλόβαν Λίμπερετς 6 (6-5), Φράιμπουργκ 3 (3-5), Εστορίλ 2 (3-5)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Φράιμπουργκ-Σεβίλλη (22:05), Εστορίλ-Σλόβαν Λίμπερετς (22:05)

9ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Λιόν-Μπέτις (20:00), Ριέκα-Γκιμαράες (20:00)

Βαθμολογία: Μπέτις 8 (3-1), Λιόν 6 (3-2), Γκιμαράες 4 (5-3), Ριέκα 2 (2-7)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Γκιμαράες-Λιόν (22:05), Μπέτις-Ριέκα (22:05)

10ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Λέγκια-Λάτσιο (20:00), Τραμπζονσπόρ-Απόλλων Λεμεσού (20:00)

Βαθμολογία: Τραμπζονσπόρ 10 (9-4), Λάτσιο 8 (6-4), Απόλλων Λεμεσού 4 (3-4), Λέγκια Βαρσοβίας 0 (0-6)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Λάτσιο-Τραμπζονσπόρ (22:05), Απόλλων Λεμεσού-Λέγκια Βαρσοβίας (22:05)

11ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Ανζί-Σέριφ (19:00), Τρόμσο-Τότεναμ (20:00)

Βαθμολογία: Τότεναμ 12 (9-1), Ανζί 7 (2-2), Σέριφ 2 (2-5), Τρόμσο 1 (1-6)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): Τότεναμ-Ανζί (22:05), Σέριφ-Τρόμσο (22:05)

12ος όμιλος

Το πρόγραμμα
Σαχτέρ-ΠΑΟΚ (17:00), Άλκμααρ-Μακάμπι Χάιφα (20:00)

Βαθμολογία: ΠΑΟΚ 8 (6-4), Άλκμααρ 8 (4-2), Σαχτέρ 2 (4-6), Μακάμπι Χάιφα 2 (4-6)

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): ΠΑΟΚ-Αλκμάαρ (22:05), Μακάμπι Χάιφα-Σαχτέρ (22:05)

Διαβάστε επίσης