Basket League: Αέρας η ΑΕΚ, 86-60 τον Κόροιβο

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ, ΛΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΦΑΡΟΣ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΜΕ ΝΙΚΕΣ

Καλή απόδοση για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Κόροιβο Αμαλιάδας και νίκη με σκορ 86-60. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μετά τη θριαμβευτική πρόκριση επί του ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, έπαιξε απελευθερωμένα και στο πρώτο ημίχρονο είχε αδιανόητα ποσοστά ευστοχίας, αλλά ήταν πολύ μαλθακή στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να προηγείται μόνο 51-35.

Στην επανάληψη μπήκε λίγο νωθρά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κουράστηκαν και τα παράτησαν με αποτέλεσμα να μπουν ορεξάτοι οι μικροί της ΑΕΚ στο τέλος – Αγραβάνης, Μωραΐτης και Τσαλμπούρης – και να ανεβάσουν τη διαφορά ακόμη και στους 30 πόντους, μέχρι που περιορίστηκε στους 26 και στο τελικό 86-60.

Στα άλλα αποτελέσματα ο φανταστικός Προμηθέας Πατρών πέτυχε μία ακόμη νίκη, 93-82 την Κύμη, στο θεσσαλικό ντέρμπι ο Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας Φάρος νίκησε τα Τρίκαλα 77-70 και το Λαύριο νίκησε εύκολα τον αποκαρδιωτικό Κολοσσό με 80-62.