Δεν χάνει πουθένα!

Τι κι αν έλειπε το βαθμολογικό κίνητρο μαζί με τους Σίμονς, Μπέγκιτς και Πρίντεζη; Ο Ολυμπιακός δεν… λέει να χάσει με τίποτα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε της Μπάγερν στο Μόναχο με 105-103 σε ένα καταπληκτικό ματς και διεύρυνε στα 19 ματς το αήττητό του στη φετινή περίοδο.

Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Στράτος Περπέρογλου με 24 (7 ασίστ) και 25 πόντους αντίστοιχα πήραν από το χέρι τους πρωταθλητές Ευρώπης, ενώ τεράστια συμβολή στη νίκη είχε και ο ηρωικός Μπράιαντ Ντάνστον (13π., 7 ριμπ.) και θετικός ήταν στο ντεμπούτο του ο Καββαδάς. Παρ’ ολίγον μοιραίος στο τέλος ο Λο με ένα χαμένο λέι απ κι ένα άστοχο τρίποντο, αλλά τον μιμήθηκε ο Σάφαρτσικ που αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στην εκπνοή.

«Ζεστός» από την αρχή

Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Αγραβάνης και Ντάνστον ήταν η πρώτη πεντάδα του Ολυμπιακού, που ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα από Λοτζέσκι, Μάντζαρη και Σπανούλη ξεφεύγοντας με πέντε (4-9). Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν σε μεγάλα κέφια με 9 πόντους και 3 ασίστ στην πρώτη περίοδο, Ντάνστον και Λοτζέσκι βοηθούσαν στο σκοράρισμα και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +9 (19-28) με τρίποντο του Πέτγουεϊ προς τέρψη των Ελλήνων φιλάθλων που έκαναν πολύ αισθητή την παρουσία τους. Οι Βαυαροί έπαιρναν πολλά επιθετικά ριμπάουντ (έξι στο πρώτο δεκάλεπτο), αλλά ήταν άστοχοι και αναποτελεσματικοί στην άμυνα, με συνέπεια να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -6 (22-28).

Φρέναρε πριν… γκαζώσει ξανά

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν… αγριεμένοι και με ένα σερί 10-0 που ολοκληρώθηκε με δύο τρίποντα του Σάφαρτσικ προηγήθηκαν με 32-30. Το τρίτο φάουλ του Μάντζαρη δεν ήταν καλό νέο, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντεπεξήλθε και σε αυτό το πρόβλημα. Ο Καββαδάς συνδύασε το ντεμπούτο του με έξι συνεχείς πόντους, ο Πέτγουεϊ βοήθησε πολύ σε άμυνα και ριμπάουντ, ενώ Σλούκας με το δεύτερο τρίποντό του ολοκλήρωσε ένα σερί 10-0 που επανέφερε τη διαφορά στους εννιά (42-51). Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε με «βόμβα» του Σπανούλη από την… Αθήνα (50-59).

Ανέλαβε ο Στράτος

Ο Σπανούλης συνέχισε να κάνει θραύση σε δημιουργία κι εκτέλεση φέρνοντας τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (54-66) μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μπάγερν απάντησε με ένα σερί 13-0 που ολοκληρώθηκε με δύο τρίποντα του Μπράιαντ κι ένα του Στάιγκερ παίρνοντας το προβάδισμα (67-66). Ξάφνου οι Βαυαροί έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι και με την άμυνα ζώνης προκαλούσαν προβλήματα στους Πειραιώτες. Ο Περπέρογλου με 10 πόντους στην περίοδο πήρε στις πλάτες του τον Ολυμπιακό και η τάξη αποκαταστάθηκε (77-80), παρότι ο Ντάνστον φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ.

Θρίλερ ως το τέλος

Τη σκυτάλη από τους… παλιούς πήραν οι νέοι. Σλούκας και Μάντζαρης έτρεξαν πέτυχαν οκτώ αναπάντητους πόντους για τον Ολυμπιακό στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου επαναφέροντας τη διαφορά στους εννιά (79-88). Ο Ντιλέινι βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει στο -4 (84-88), αλλά κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν, πότε ο Σπανούλης και πότε ο Περπέρογλου, που χρησιμοποιήθηκε για αρκετή ώρα σαν «τεσσάρι», είχαν τις απαντήσεις (89-96). Οι Βαυαροί δεν κατέθεσαν τα όπλα και 75’’ πριν το τέλος πλησίασαν στο τρίποντο (97-100). Ο Σπανούλης ευστόχησε, ο Λο έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με λέι απ στον αιφνιδιασμό, αφού κόπηκε από τον Ντιλέινι και το τρίποντο του Σάφαρτσικ μείωσε στο καλάθι (100-102). Ο Λο έκανε air-ball σε τρίποντο και οι γηπεδούχοι είχαν 13,6’’ για να εκδηλώσουν επίθεση. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε εντολή για φάουλ, προκειμένου η ομάδα του να έχει την τελευταία επίθεση, και ο Ντιλέινι με 2/2 ισοφάρισε (102-102) στα 9,5’’. Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε το ίδιο στέλνοντας στη γραμμή τον Ντάνστον, που είχε 1/2, αλλά ο Περπέρογλου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στα 7’’. Εκείνος ευστόχησε και στις δύο προσπάθειές του (102-105) και ο Σλούκας απέτρεψε το τρίποντο στέλνοντας στις βολές τον Ντιλέινι με 2,3’’ να απομένουν. Αυτός ευστόχησε στην πρώτη κι αστόχησε εσκεμμένα στη δεύτερη, η μπάλα κατέληξε από τον Τόμπσον στα χέρια του Σάφαρτσικ, αλλά το ελεύθερο τρίποντό του στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 105-103.

Δεκάλεπτα: 22-28, 50-59, 77-80, 103-105.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τράουτμαν 6, Χάμαν, Σάφαρτσικ 21, Τόμπσον 7, Στάιγκερ 9, Μπέντσινγκ 5, Ντιλέινι 22, Σάβοβιτς 11, Τέιλορ 6, Μπράιαντ 16.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Λο 8, Ντάνστον 13, Σπανούλης 24, Περπέρογλου 25, Σλούκας 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 6, Καββαδάς 6, Λοτζέσκι 5.

* Μεταξύ των θεατών ήταν ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Παναγιώτης Αγγελόπουλος, καθώς και πολλά μέλη της ποδοσφαιρικής Μπάγερν.