H ΑΕΛ έκλεψε τη νίκη στα Περιβόλια!

Τα κατάφερε. Έστω και με έναν… αντι-ποδοσφαιρικό τρόπο, η ΑΕΛ πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας, στα Χανιά, με αντίπαλο τον Πλατανιάς.

Το 0-1 των «βυσσινί» προήλθε από ένα γκολ του Γκριζμάν στο 20’ και από το συγκεκριμένο λεπτό κι έπειτα, κάθε δύο ή τρία λεπτά, ένας παίκτης της ΑΕΛ έπεφτε στο γήπεδο και «υπέφερε» από τραυματισμός. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Καλογερόπουλος έδειξε στο β’ μέρος επτά λεπτά καθυστερήσεων.

Ο Πλατανιάς άγγιξε την ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Ενσικουλού, αλλά δεν τα κατάφερε και τώρα έμπλεξε, αφού είναι ουραγός της βαθμολογίας, μαζί με ΑΕΛ, Απόλλωνα και Αστέρα Τρίπολης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Κρος, Γκρζέλτσακ, Στάθης, Κοροβέσης, Πατράλης, Πλιάτσικας, Πριντέτα (77’ Παπανικολάου), Ενσικουλού, Ντεβέσα (77’ Δημούτσος), Στόιτσεκ (53’ Μπούτνικ)

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Φάρκας (64’ Κούσας), Γουάλας, Άντονι, Αγκάνοβιτς, Κριζμάν, Ναζλίδης (89’ Περόνε), Λεοζίνιο (80’ Λαγός), Ντέλετιτς

Διαιτητής της αναμέτρηση ήταν ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθήνα). Κίτρινη κάρτα έδειξε στους Πλιάτσικα, Ρέντζα, Μπόζοβιτς, Μπούτνικ, Κούσα