«Ματσάρες» στο Champions League την Τρίτη

Αρκετές εκπλήξεις είχε το μενού της Τρίτης για το Champions League. Από τα οκτώ χθεσινά παιχνίδια ξεχωρίσει το 3-2 της Παρί επί της Μπαρτσελόνα, το 1-1 του ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Άγιαξ, καθώς και η επιστροφή της Πόρτο στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με τη Σαχτάρ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του ΣΤ’ ομίλου, καθώς σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που διεξήχθη στη γαλλική πρωτεύουσα επικράτησε με 3-2 της Μπαρτσελόνα (10’ Νταβίντ Λουίζ, 26’ Βεράτι, 54’ Ματουϊντί – 12’ Μέσι, 56’ Νεϊμάρ). Στο ίδιο γκρουπ, ο ΑΠΟΕΛ πήρε βαθμό κόντρα στον Άγιαξ στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ, όπως αυτό διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο (32’ πέν. Μαντούκα – 28’ Άντερσεν).

Στον Ε’ όμιλο, ξεχώρισε το 1-1 της Μάντσεστερ Σίτι με τη Ρόμα (4’ πέν. Αγκουέρο – 23’ Τότι), ενώ η Μπάγερν Μονάχου πήρε το «διπλό» στη Μόσχα, νικώντας με 1-0 την ΤΣΣΚΑ (22’ πέν. Τόμας Μίλερ). Στον Η’ όμιλο, η Πόρτο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ, παρά το γεγονός ότι στο 85’ βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά. Τελικό σκορ, 2-2 (52’ Αλέξ Τεϊσέιρα, 85’ Λουίζ Αντριάνο – 89’ πέν. και 93’ Τζάκσον Μαρτίνες). Στο άλλο ματς του ίδιου γκρουπ η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε γνώρισε εκτός έδρας ήττα από την Μπάτε Μπορίσοφ. 2-1 το τελικό αποτέλεσμα στη Λευκορωσία (19’ Πολιάκοβ, 41’ Καρνίτσκι / 45’ Αντούριθ).

Τέλος στον Ζ’ όμιλο, Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Τσέλσι 0-1 (34’ Μάτιτς) και Σάλκε – Μάριμπορ 1-1 (56′ Χούντελααρ – 37′ Μπόχαρ).