O Παναιτωλικός 2-1 την ΑΕΛ, αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση!

Ο Παναιτωλικός πήρε μία σημαντική νίκη με αντίπαλο την ΑΕΛ του Σάκη Τσιώλη με σκορ 2-1, και ανέβηκε αρκετά στη βαθμολογία της Super League. Η ομάδα του Αγρινίου ήταν καλύτερη, πέρα από τα γκολ σημάδεψε και δύο φορές τα δοκάρια του Ξενοδόχοφ και στο τέλος διέθετε φυσικά και τον κορυφαίο πορτιέρο της κατηγορίας, τον Κυριακίδη, για να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Ο Ουάρντα στο 39’ είχε δοκάρι και δύο λεπτά  αργότερα ήταν ο ηθικός αυτουργός του 1-0, καθώς έκανε τη σέντρα-σουτ και ο Γιοβάνοβιτς με προβολή άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ. Η ΑΕΛ ευτύχισε να ισοφαρίσει σχετικά νωρίς στην επανάληψη στο 54’ με γκολ του Ναζλίδη μετά από ωραία συνεργασία του Αβραάμ και του Μαρουκάκη.

Ο Τομανέ στο 71’ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, ενώ το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε με κεφαλιά του Μαρκόφσκι στο 85’.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Κλέσιο, Ροντρίγκες, Κούσας, Τσοκάνης, Μάκος, Πάουλο, Φερέιρα (84’ Ρόσα), Λεντέσμα (57’ Κουτρομάνος), Ουάρντα (69’ Μαρκόφσκι), Τομανέ

ΑΕΛ:  Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ, Φατιόν (87’ Ντέλετιτς), Ποτουρίδης, Ναβάρο (46’ Μαρουκάκης), Αβραάμ (81’ Κουτσιανικούλης), Βαρέλα, Ναζλίδης