ΠΑΟΚάρα με ρεκόρ

Το ρεκόρ της πιο ευρείας  εντός έδρας νίκης  του ΠΑΟΚ ισοφάρισε η ομάδα του Άγγλου Αναστασιάδη με το 6-1 επί της Ντιναμό Μινσκ.

Η ομάδα της ομάδας της Θεσσαλονίκης άλλη μία φορά στο παρελθόν έχει φθάσει σ’ ανάλογο κατόρθωμα σε ευρωπαϊκό ματς μπροστά στο κοινό  τους. Αυτό έγινε στις 18 Οκτωβρίου του 2001 κόντρα στην Πρίμπραμ από την Τσεχία την οποία σάρωσε 6-1  για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ πετυχαίνοντας όμως τρία γκολ στο πρώτο μέρος (δύο ο Γιασεμάκης και ένα ο Οκκάς).

Η μεγαλύτερη σε σκορ νίκη του παραμένει το 7-0 στην Τιφλίδα επί της Λοκομοτίβ στις 16/09/1999  για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ όταν είχε προηγηθεί 3-0 στο πρώτο μέρος με τον Γιώργο Γεωργιάδη να πετυχαίνει τα δύο πρώτα εξ αυτών ενώ στη συνέχεια είχαν σκοράρει διαδοχικά οι Σαμπρί , Φρούσος (2), Μαραγκός και Φρατζέσκος με το σκορ να ολοκληρώνεται μετά από μόλις 69 λεπτά αγώνα.

Η πλέον εντυπωσιακή όμως νίκη μπροστά στο κοινό του ήρθε στις 13 Αυγούστου του 1997 όταν για τον 1ο γύρο του ΟΥΕΦΑ αν και βρέθηκε να χάνει 0-3 στα πρώτα 27 λεπτά από την σλοβακική Σπαρτάκ Τρνάβα θριάμβευσε 5-3 με την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη και τότε να καταφέρνει μάλιστα να φέρει το ματς στα ίσια από το πρώτο μέρος (με ένα γκολ του Ζαγοράκη και δύο του Μαραγκού πριν στο 2ο οι Φραντζέσκος ΄και  Ολιβάρες της δώσουν τη νίκη ).

Στις μεγάλες του νίκες και το 5-1 επί της Ρεν στις 14/12/2005  στη φάση των ομίλων του Europa League όταν είχε προηγηθεί 2-0 στο πρώτο μέρος .

Ο «δικέφαλος» είχε νικήσει 4-0  στις 28 του περασμένου Αυγούστου στα πλέι- οφ της διοργάνωσης τη  Ζίμπρου Τσισινάου  από τη Μολδαβία εντός έδρας αλλά είχε πετύχει μόλις δύο τέρματα στο πρώτο μέρος (με Περέιρα και  Αθανασιάδη). Με  το ίδιο σκορ επικράτησε στις 7 Νοεμβρίου του 1973 της Λιόν για τον 2ο γύρο του Κυπελλούχων.