Πάτησε κορυφή ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 3ης αγωνιστικής των play off της Super League. Ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε 2-1 του Αστέρα στην Τρίπολη και, σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΠΑΣ 1-1 με τον Ατρόμητο στα Γιάννινα, έφτασε τους 7 πόντους, όσους έχουν και οι Ηπειρώτες.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν είχαν ουσία μέχρι το 77’ όταν και άνοιξε το σκορ ο Αθανασιάδης. Ο Αστέρας ήταν άνευρος, έμοιαζε να μην έχει δυνάμεις και ήταν το πρώτο ματς εντός έδρας που δεν κατάφερε να κάνει τελική προσπάθεια μέχρι εκείνο το σημείο. Οι Αρκάδες προσπάθησαν να ξυπνήσουν άμεσα, αλλά πριν το κάνουν οι παίκτες του Γιώργου Γεωργιάδη σημείωσαν και δεύτερο γκολ, με κεφαλιά του Κατσουράνη στο 80’, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίνο.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να προσπαθούν να απειλήσουν χωρίς να το καταφέρουν. Όλα έμοιαζαν ότι θα έχουν αίσιο τέλος για τον ΠΑΟΚ, χωρίς δυσκολία, όμως η ανόητη ενέργεια του Σίντεφελντ στο 90’ έβαλε ξανά τον Αστέρα στο ματς. Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ χτύπησε εκτός φάσης τον Σανκαρέ, ο επόπτης τον είδε και ορθώς υπέδειξε το πέναλτι στον Σιδηρόπουλο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει απευθείας κόκκινη στον Κροάτη ποδοσφαιριστή. Ο Περόνε ευστόχησε στο πέναλτι και μείωσε σε 1-2 για τους Πελοποννήσιους στο 90’, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων οι «κυανοκίτρινοι» παρά την πολιορκία τους στα καρέ των Θεσσαλονικέων δεν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Τσαμπούρης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Κοντοές, Σέτι (64’ Κάφα), Ουσέρο, Ντε Μπλάσις (79’ Λέντσε), Ράγιος, Καλαντζής (46’ Ναβάρο), Περόνε.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Έτο, Λίνο, Σίντελφελντ, Κατσουράνης, Λάζαρ, Κάτσε, Ολίσε (85’ Λόρενς), Ρομπέρ, Βούκιτς (74’ Γεωργιάδης), Σαλπιγγίδης (65’ Αθανασιάδης).