Έγραψε ιστορία η Εθνική μπάσκετ γυναικών, 69-60 τη Σερβία στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μπάσκετ Γυναικών στο Ευρωμπάσκετ της Πράγας, καθώς τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά, επικράτησαν 69-60 της Σερβίας, πετυχαίνοντας ιστορική νίκη.

Με… πατημένο γκάζι μπήκε στο παρκέ η ελληνική ομάδα. Αφού κράτησε τις Σέρβες χωρίς πόντο για 3:30, έχτισε γρήγορα προβάδισμα (0-6), ενώ οι Σπανού και Καλτσίδου οδηγούσαν επιθετικά για το +9 (5-14, στο 7΄). Τελικά, η πρώτη περίοδο έκλεισε με σκορ 11-19.

Με καλάθι της Σπανού, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (15-26, στο 13′), αλλά η Σερβία αντέδρασε με σερί 6-0 (21-26, στο 16′). Η Ελλάδα έφτασε ξανά στο +10 (25-25), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +5 (30-35). Οι Σέρβες κατάφεραν να βρουν τα πρώτα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75, στην τρίτη περίοδο, και έτσι πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Τα καλάθια της Μάλτση δεν ήταν αρκετά και η Ντάμποβιτς με δύο μαρκινά σουτ «έγραψε» το 51-50. Πάντως, η Σπυριδοπούλου είπε την τελευταία λέξη του τρίτου δεκαλέπτου για το 51-53.

Οι Ελληνίδες μπήκαν με περίσσιο πάθος στην τέταρτη περίοδο και η Νικολοπούλου ευστόχησε σε «μεγάλο» τρίποντο για το 53-62. Η Καλτσίδου διαμόρφωσε, με δύσκολο γκολ-φάουλ, το 56-67 και από εκείνο το σημείο τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει με την Εθνική να φτάνει στη σπουδαία νίκη με 60-69.

Tα δεκάλεπτα: 19-11, 35-30, 53-51, 69-60

ΣΕΡΒΙΑ: Ραντοτσάι, Πέτροβιτς, Κάντο 4, Κρινιτς, Γιοβάνοβιτς 12 (1), Μιλοβάνοβιτς 17(1), Τσρβέντακιτς 6(1), Σκόριτς 5(1), Στάνκοβιτς, Τ. Γιοβάνοβιτς 2, Ντάμποβιτς 14(2).

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 3(1), Μάλτση 16(3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 12, Κοσμά, Σπανού 18 (9/10 δίποντα), Καλτσίδου 15 (6 ριμπάουντ), Χριστινάκη, Φασούλα.