Έκανε πάρτι στον «τελικό» ο ΠΑΟΚ

Διπλά κερδισμένος αποχώρησε από το παρκέ ο ΠΑΟΚ, απόψε (31/1). Επικράτησε στο «PAOK Sports Arena», για τη 13η αγωνιστική του Basketball Champions League, της Νεπτούνας με 91-70. Έτσι, αφ’ ενός εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα και αφ’ ετέρου υπερκάλυψε τη διαφορά των 13 πόντων από την ήττα του στη Λιθουανία. Πλέον οι «ασπρόμαυροι» θα διεκδικήσουν την πρόκριση στους «16», σε μια βδομάδα, στην έδρα της Βέντσπιλς.

Οι φιλοξενούμενοι αποτέλεσαν εμπόδιο για τους γηπεδούχους, μόνο για ένα δεκάλεπτο. Από εκεί και μετά οι παίκτες του ΠΑΟΚ άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά και να γίνονται οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης. Ειδικά στη δεύτερη περίοδο, όταν και ουσιαστικά «πέταξαν» στη νίκη. Αφού πήραν διαφορά 26 πόντων (58-32).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (3), Κρουμπάλι 7 (5 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Καρράς, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Χαραλαμπόπουλος 16 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Καραμανώλης, Κατσίβελης 7 (2), Τζάκσον 2, Γκος 29 (5/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Τζόουνς 1 (0/6 σουτ, 1/2 βολές, 6 κλεψίματα).

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Φιλντς 2, Τζόνσον 8 (1), Κισιέλιους 8 (2), Ντελινινκάιτις 8 (1), Σεϊμπούτις 10 (1), Ζελιόνις 7 (1/6 σουτ, 5/5 βολές), Μικαλάουσκας, Γκάλντικας 5, Κάτσινας 3, Γιούτσικας 2, Μπελιάουσκας 4, Σούλσκις 10.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 17/38 δίποντα, 14/22 τρίποντα, 15/21 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 13 ασίστ, 12 λάθη, 16 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Νεπτούνας: 15/31 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 19/24 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 14 ασίστ, 24 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.