Έσωσε την παρτίδα!

Στην τελευταία της ευκαιρία στο Ευρωμπάσκετ, η Εθνική θυμήθηκε τον καλό της εαυτό και νίκησε 95-77 την Πολωνία, για να πάρει το εισιτήριο για την Πόλη και να αντιμετωπίσει στους «16» τη Λιθουανία, το Σάββατο (9/9).

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο αντιμετώπισε προβλήματα η ομάδα του Κώστα Μίσσα, αλλά στη συνέχεια με «όπλο» την άμυνα και τους Καλάθη και Σλούκα να… οργώνουν το παρκέ, επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο παίκτης της Φενέρ σταμάτησε στους 26 πόντους.

Οι Πολωνοί προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το άσχημο ξεκίνημα που αποτελεί σήμα… κατατεθέν γι’ αυτήν την Εθνική ομάδα, όμως όσο τα λεπτά κυλούσαν η «Γαλανόλευκη» έδειχνε αποφασισμένη και στο τέταρτο δεκάλεπτο εξασφάλισε διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67, 95-77

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 24 (4τρ., 10 ασίστ), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Σοκολόφσκι 2, Σελ, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμοΐσκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βαζίνσκι 17 (1), Κόζαρεκ 12 92), Γκίελο, Καρνόφσκι 7.