Έτοιμη η τετράδα του Champions League

Μετά τις δύο ομάδες της Μαδρίτης, τη Ρεάλ και την Ατλέτικο, προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του Champions League η Γιουβέντους και η Μονακό, αφού αμφότερες κατάφεραν να υπερασπιστούν το προβάδισμα που κρατούσαν από τα πρώτα παιχνίδια.

Η Γιούβε απειλήθηκε κάποιες μετρημένες φορές από την Μπαρτσελόνα, αλλά σε γενικές γραμμές είχε τον έλεγχο της κατάστασης, διαχειρίστηκε καλά το 3-0 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε πανηγυρικά στην τετράδα αποσπώντας ισοπαλία 0-0, χωρίς να δεχθεί γκολ, δηλαδή, σε 180 λεπτά με αντιπάλους τον Μέσι, τον Νεϊμάρ και τον Σουάρες.

Η δε Μονακό προηγήθηκε νωρίς με 1-0, δεν δέχθηκε την ισοφάριση στις φάσεις της Μπορούσια, έκανε και το 2-0 στο ημίχρονο και κάπου εκεί όλα πήραν το δρόμο τους. Τελικά επιβλήθηκε με 3-1 και με συνολικό σκορ 6-3 πέρασε δίκαια στους “4”, θέλοντας να επαναλάβει την πορεία του 2004 όταν και έφτασε στον τελικό.

Η κλήρωση των ημιτελικών θα γίνει την Παρασκευή στη Νιόν της Ελβετίας.