Απίθανη νίκη-ανατροπή της ΑΕΚ, 67-77 τον Άρη

Προβάδισμα στη σειρά που θα αναδείξει την τρίτη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος πήρε η ΑΕΚ, καθώς πραγματοποίησε το καλύτερό της ημίχρονο από την αρχή της χρονιάς και παρά το κακό της ξεκίνημα, νίκησε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 67-77!

Ήταν μία μάλλον απρόσμενη νίκη για την Ένωση που ήταν απογοητευτική στα περισσότερα από τα δώδεκα δεκάλεπτα που αγωνίστηκε κόντρα στον Ολυμπιακό και που έχανε στο ημίχρονο του αγώνα στο «Nick Galis Hall» με 43-28! Κι όμως, στα αποδυτήρια λες και ήπιαν το μαγικό νερό οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβς και με επιμέρους σκορ 24-49 έκαναν τη μεγάλη ανατροπή για να προηγηθούν στη σειρά με 0-1. Επόμενο ματς στο ΟΑΚΑ το Σάββατο!