Απίθανη πρόκριση για ΑΠΟΕΛ με Γιαννιώτα και Ντε Βιτσέντι

Αφού συμπληρώθηκαν 90 λεπτά αγώνα στο ΓΣΠ και στο ματς ΑΠΟΕΛ-Ρόζενμποργκ, με το αποτέλεσμα στο 0-0, όλοι πίστεψαν πως η υπόθεση πρόκριση έχει τελειώσει κι έδειξε ο τέταρτος διαιτητής έξι λεπτά καθυστερήσεων.

Τελικά αυτά τα έξι λεπτά, συν τα επιπλέον τρία που κρατήθηκαν, ήταν αρκετά για να πετύχει ο Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος Ελλήνων Λευκωσίας τρία γκολ και να προκριθεί στην επόμενη φάση με το θριαμβευτικό 3-0 και συνολικό 4-2 στις αναμετρήσεις του με τους Νορβηγούς. Την πρόκριση την έδωσε στην ουσία το 1-0 του Γιαννιώτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Έλληνα μέσο να δείχνει ότι και φέτος μπορεί να αποτελέσει τον παίκτη-κλειδί των πρωταθλητών Κύπρου. Τα άλλα δύο γκολ σημείωσαν οι Βάντερ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Ντε Βιντσέντι στο ένατο!

Με αυτή την πρόκριση, ο ΑΠΟΕΛ εξασφάλισε την είσοδο στους ομίλους του Europa League και θα προσπαθήσει στα Play Off του Champions League να κάνει την υπέρβαση και να συνεχίσει στον κορυφαίο θεσμό.