Απλά ανίκητοι

Στο 0-0 έμειναν Ατρόμητος και Ολυμπιακός στο Δημοτικό Γήπεδο Περιστερίου για τη 19η αγωνιστική της Super League με τους δύο αντιπάλους να διευρύνουν με αυτό το αποτέλεσμα το αήττητο σερί τους. Δοκάρι ο Μανιάτης στο 68’.

Οι γηπεδούχοι συγκεκριμένα έχουν μόλις 1 ήττα σε 15 ματς ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα.

Επί χάρτου

Μπορεί ο Γιώργος Παράσχος να είχε μιλήσει για ελάχιστες διαφοροποιήσεις στην ενδεκάδα του Ατρομήτου αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη καθώς το 4-4-2 που επιλέγει φέτος, μετατράπηκε σε 4-5-1 με τον Τσενάμο κάτω από τα δοκάρια, Νάστο, Ταυλαρίδη, Λαζαρίδη και Γιαννούλη στην άμυνα, αμυντικό χαφ ο Ιγκλέσιας και πιο μπροστά του οι Πίτου Γκαρσία και Ούμπιντες ενώ δεξιά και αριστερά από τον προωθημένο Δημήτρη Παπαδόπουλο ήταν οι Δημούτσος και Καραμάνος αντίστοιχα.

Αρκετές εκπλήξεις από την άλλη μεριά είχε στις επιλογές της αρχικής ενδεκάδας είχε ο Μίτσελ καθώς ο Σαβιόλα που εθεωρείτο σίγουρο ότι θα ξεκινήσει έμεινε στον πάγκο αντί του Ολαϊτάν στη θέση του βασικού φορ ενώ στη θέση του τραυματία Σιόβα προτιμήθηκε ο αριστεροπόδαρος Μπονγκ ώστε να αποτελέσει δίδυμο με τον Κώστα Μανωλά. Δεξί μπακ ήταν ο Σαλίνο, αριστερό ο Χολέμπας, αμυντικά χαφ ο Εντινγκά και ο Μανιάτης και η τριάδα πίσω από τον Ολαϊτάν αποτελείτο από Φουστέρ (αριστερά), Τσόρι (κέντρο) και Κάμπελ (δεξιά).

Δυνατά ο Ατρόμητος, αμήχανος Ολυμπιακός

Με τη δύναμη τής κατάμεστης έδρας του, ο Ατρόμητος ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς προσπαθώντας να πιέσει τα αντίπαλα στόπερ, εκεί που θεωρητικά υπήρχε η αδυναμία του Μπονγκ που δεν είναι σέντερ μπακ. Εν μέρει το πέτυχε αφού δεν άφησε του φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους αλλά αντίστοιχα δεν κατάφερε να δημιουργήσει καθαρή ευκαιρία για γκολ.

Παρ’ όλα αυτά, όταν μοιραία ο Ατρόμητος «κατέβασε» στροφές και σταμάτησε να πιέζει στην αντίπαλη περιοχή, ο Ολυμπιακός άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο αλλά η καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία των Περιστεριωτών δεν τους άφησε να πραγματοποιήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Τσέναμο. Η μοναδική αξιόλογη φάση που μπορεί να καταγραφεί ως ευκαιρία ήταν ένα σουτ του Τσόρι Ντομίνγκεζ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ψάχνοντας γκολ με… σουτ

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα αφού και πάλι ο Ατρόμητος προσπάθησε να αιφνιδιάσει με πρέσινγκ στην περιοχή των πρωταθλητών Ελλάδας αλλά ενώ περνούσαν τα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα. Ωστόσο, και πάλι δεν μπορούσαν να προκαλέσουν κινδύνους στην αντίπαλη περιοχή. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι τρεις καλύτερες ευκαιρίες του σημειώθηκαν στο 53’ και στο 57’ και στο 60’. Τα δύο πρώτα σουτ ήταν του Μανιάτη. Το πρώτο απέκρουσε ο Τσέναμο και το δεύτερο πέρασε άουτ. Το τρίτο ήταν του Χολέμπας με το δεξί αλλά και πάλι ο γκολκίπερ του Ατρομήτου είπε «όχι».

Επανεμφάνιση Μήτρογλου

Στο 62’ ήταν η στιγμή της επανεμφάνισης του Κώστα Μήτρογλου ώστε ο Μίτσελ να θέσει μεγαλύτερη απειλή εντός περιοχής στην περιοχή του Ατρομήτου. Αυτό δεν του βγήκε στη διάρκεια του αγώνα αλλά στο 68’ ο Ολυμπιακός έχασε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία από στημένη φάση αλλά ο Μανιάτης που έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι.

Ο Ατρόμητος που είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, μέσω στημένης φάσης παραλίγο να ανοίξει το σκορ, αφού έχασε την πιο κλασική του ευκαιρίαστο 71’ με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Ο Έλληνας επιθετικός έπιασε τη γυριστή κεφαλιά μετά από φάουλ του Ούμπιντες αλλά ο Ρομπέρτο ήταν σε ετοιμότητα και διατήρησε το «μηδέν» στο παθητικό του.

Καθυστερήσεις για… φίλημα

Οι τελευταίες αξιοσημείωτες φάσεις του ματς έμελλε να σημειωθούν στις καθυστερήσεις του ματς. Την αρχή έκανε ο Ολυμπιακός αλλά το σουτ του Κάμπελ πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Τσέναμο. Η συνέχεια άνηκε στον Ατρόμητο. Ο Ναπολεόνι που είχε περάσει στο ματς αντί του Δημήτρη Παπαδόπουλου έκανε την παράλληλη μπαλιά αλλά ο Καραμάνος δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα ενώ στην εκπνοή ο Φυτανίδης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα άουτ.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος, 4-5-1): Τζενάμο – Νάστος, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης – Ιγκλέσιας (87’ Φυτανίδης), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες, Δημούτσος (68’ Μπρίτο), Καραμάνος – Παπαδόπουλος (77’ Ναπολεόνι)

Ολυμπιακός (Μίτσελ, 4-2-3-1): Ρομπέρτο – Σαλίνο, Μανωλάς, Μπονγκ, Χολέμπας – Μανιάτης, Εντινγκά – Κάμπελ, Τσόρι (69’ Σαβιόλα), Φουστέρ (62’ Μήτρογλου) – Ολαϊτάν (76’ Βάις)