Βελτιωμένοι οι «κανονιέρηδες»

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Γουέστ Χαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι, φαίνεται πως αρχίζει και «δένει» η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ. Η νίκη 1-0 κόντρα στη Νιούκαστλ εκτός έδρας (παραδοσιακά από τις πιο δύσκολες έδρες το Σέιντ Τζέμσις Παρκ) είναι απόδειξη ότι η Άρσεναλ έχει συνέλθει και συνεχώς βελτιώνεται.

Οι «κανονιέρηδες θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό σε ένα μήνα περίπου για το Champions League και οι Πειραιώτες θα πρέπει από τώρα να γνωρίζουν ότι η ομάδα του Λονδίνου δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Η αλήθεια είναι, βέβαια, πως κόντρα στη Νιούκαστλ είχαν την τύχη να αγωνίζονται παραπάνω από από 75 λεπτά με παίκτη παραπάνω, καθώς στο 16’ ο «ψυχάκιας» Μίτροβιτς κλότσησε με τις τάπες του παπουτσιού του τον Κοκλέν που αν δεν φορούσε επικαλαμίδα θα είχε χάσει το πόδι του…

Το 0-0 του ημιχρόνου έμεινε λόγω της αστοχίας του Γουόλκοτ, αλλά στο 52΄ο Τσάμπερλεϊν έκανε την κούρσα και το σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Κολοτσίνι και μπήκε γκολ για να διαμορφωθεί το τελικό 0-1 ! Η  Άρσεναλ που έφτασε έτσι τους 7 βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές στην Premier League, δείχνει να βρίσκεται σε ανοδική πορεία…