Δίκαιη μοιρασιά μεταξύ ΑΕΛ και ΠΑΣ, 1-1

Η Λάρισα βρήκε ένα γκολ πολύ γρήγορα στο ντέρμπι δύο σπουδαίων επαρχιακών ομάδων, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος στην επανάληψη και αντέδρασε με αποτέλεσμα το τελικό 1-1 του AELFC Arena να κρίνεται απόλυτα δίκαιο.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο γήπεδο και κέρδισε πέναλτι στο πεντάλεπτο με τον Ναζλίδη (το κέρδισε ο ίδιος από τον Μπέριο) να εκτελεί δύο λεπτά αργότερα και να κάνει το 1-0 (στο 7’).

Η ισοφάριση έγινε μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας, με τον Τζημόπουλο να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αγγίξει την ισοφάριση και σε άλλες περιπτώσεις, ωστόσο μετά το 1-1 δεν κατάφεραν να παραμείνουν το ίδιο πιεστικοί.

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (82′ Μασούρας), Ντέλετιτς (73′ Περόνε), Ναζλίδης, Λεοζίνιο (87′ Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Μαυροπάνος, Μπέριος, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (51′ Τζημόπουλος), Γιάκος, Μανθάτης, Σολτάνι (80′ Μπετρά), Κόντε