Δια… πυρός και σιδήρου!

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, αλλά χάρη σε ένα πέναλτι στο 87′, κατάφερε να φύγει με τη νίκη 0-1 και να βρεθεί στην κορυφή και να προσπεράσει τον Ολυμπιακό που δοκιμάζεται απόψε στην Τρίπολη με τον Αστέρα.

Στο 42′ η ομάδα του Αγρινίου έχασε πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Κλέσιο με δυνατό σουτ να αναγκάζει τον Πασχαλάκη σε δύσκολη επέμβαση. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ήταν η σειρά των Θεσσαλονικέων να απειλήσουν με τον Κάμπος από καλή θέση να στέλνει τη μπάλα άουτ. Ο ΠΑΟΚ ήταν περισσότερο κινητικός στην επανάληψη, είχε ευκαιρίες όμως χρειάστηκε ένα αυστηρό πέναλτι στο 86′, σε μαρκάρισμα του Μιχάι στον Βαρέλα, με τον Πρίγιοβιτς που ανέλαβε την εκτέλεση να κάνει το τελικό 0-1.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Τσοκάνης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μαρινάκης, Μάζουρεκ, Ρόσα, Κλέσιο (70′ Βασιλούδης), Ντίας (81′ Χαντακιάς), Πάουλο, Μοράρ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (78′ Σάκχοφ), Ελ Καντουρί (21′ Μπίσεσβαρ), Λημνιός (57′ Μακ), Κάμπος, Πρίγιοβιτς