Η μπίλια στο «Χ»

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν στο «Γεντί Κουλέ» Εργοτέλης και Πανιώνιος σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 18η αγωνιστική της Super League, αν και οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με 2-0.

Ο αμυντικός των γηπεδούχων, Τζανακάκης άνοιξε το σκορ  με αυτογκόλ στο 5ο λεπτό, ενώ στο 29’ έχασε την μπάλα από τον Φούντα, που έκανε το 2-0. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να διαφυλάξει το προβάδισμά του και είδε την ομάδα του Ματζουράκη να μειώνει με εύστοχη πέναλτι του Ουλά. Οι «κυανέρυθροι», αν και είχαν ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Εργοτέλης πίεση κι εν τέλει είδε τις προσπάθειές του να καρποφορούν με τον Ολαϊτάν στο 73’.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Κρητικοί έμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού με 22 βαθμούς στη 15η θέση, ενώ ο Πανιώνιος βρίσκεται ακριβώς μια θέση πιο πάνω με 25 πόντους.