Η Μπιλμπάο 2-0 επικράτησε στο ντέρμπι των Βάσκων 2-0 της Αλαβές

O νόμος του «Σαν Μαμές»! Η Αθλέτικ Μπιλμπάο συνέχισε την ανοδική της πορεία, επικρατώντας 2-0 της Αλαβές στο ντέρμπι των Βάσκων και με το «στραβοπάτημα» της Βιγιαρεάλ, είναι, πια, στο -4 από το Europa

Παρέμεινε… αφεντικό στη Βασκονία η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Στο ντέρμπι των Βάσκων με την Αλαβές, στο «Σαν Μαμές», τα «λιοντάρια» επικράτησαν 2-0 της Αλαβές και συνέχισαν την ανοδική πορεία τους.

Ο Ετσέιτα άνοιξε νωρίς το σκορ (6′), με τον Αντούριθ να «γράφει» το τελικό σκορ στο 63′, από το σημείο του πέναλτι. Με αυτήν τη νίκη, η Αθλέτικ πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς τη ζώνη του Europa League, αφού η Βιγιαρεάλ «γκέλαρε» απέναντι στη Λα Κορούνια.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε με τον Ουνάλ στο 30ό λεπτό, αλλά ο Ρουμάνος Αντόνε, με γκολ έξι λεπτά πριν το τέλος, χάρισε έναν σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του.