Θέλουμε ή δε θέλουμε σκορ σαν το 8-4;

Πριν από πολλά χρόνια, είχε γίνει μία ρητορική ερώτηση σε έναν φανταστικό αμερικανό φίλαθλο. Η ερώτηση ήταν: «Πως γίνεται σε όλο τον κόσμο να λατρεύουν το ποδόσφαιρο και εσείς να το έχετε έβδομο σπορ πίσω από το φούτμπολ, το μπέισμπολ, το χόκεϊ, το μπάσκετ, το τένις και το… γκολφ;». Η απάντηση ήταν η εξής: «Διότι δεν μπορούμε να ανεχτούμε ένα άθλημα που ένα παιχνίδι είναι πολύ πιθανό να τελειώσει 0-0»…

Πράγματι, στις ΗΠΑ το συγκεκριμένο σπορ ήταν πάντα υποβαθμισμένο και η διοργάνωση του πρωταθλήματος είχε συγκεκριμένους κανόνες για να μειώνονται τα 0-0 (χρονόμετρο για να αποφεύγονται οι καθυστερήσεις, φάουλ χωρίς… τείχος, οφ σάιντ μόνο κοντά στην αντίπαλη περιοχή). Όταν οι Αμερικάνοι αποφάσισαν να δώσουν επαγγελματικό τόνο στις διοργανώσεις τους, εναρμονίστηκαν με τους κανόνες της FIFA.

Άντε και τους καταλαβαίνουμε τους Αμερικάνους και το σεβασμό τους στην πεμπτουσία του αθλήματος και όχι τόσο στις αμυντικές τακτικές. Όλοι αγαπούν το γκολ! Αυτό που συνέβη το βράδυ της Τρίτης και στον αγώνα του Champions League μεταξύ της Μπορούσια Ντόρτμουντ και της Λέγκιας Βαρσοβίας, όμως, το δεχόμαστε εμείς οι φαν της «στρογγυλής θεάς» ή όχι;

Αμέσως μετά το τέλος του συγκεκριμένου αγώνα στήθηκε μία ολόκληρη κουβέντα σχετικά με το αν κάνουν καλό στη διοργάνωση παιχνίδια τέτοιου είδους. Η προσωπική μας άποψη είναι ότι σε μία διοργάνωση 32 ομάδων, υπάρχουν οι δύο τρεις καλύτερες και οι δύο τρεις χειρότερες. Αν παίξει η καλύτερη με τη χειρότερη και δημιουργηθούν κάποιες συνθήκες, τότε το πράγμα μπορεί να ξεφύγει. Και καλώς μπορεί να ξεφύγει. Τι πρέπει να γίνει, να μειωθούν οι ομάδες σε 16 και να παίζουν μόνο αυτές που μπορούν να χάνουν με ένα γκολ διαφορά; Ή μήπως να λέμε στους επαγγελματίες ποδοσφαιριστές που μπορούν να ανεβάσουν κατακόρυφα το κασέ τους να φρενάρουν κατά τη διάρκεια του αγώνα; Μήπως να απαγορέψουμε στην Πολωνία να βγάζει πρωταθλητές;

Το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα που σε συγκινεί επειδή υπάρχει ανταγωνισμός και όχι επειδή είναι σπορ επίδειξης. Αλλά μία στις τόσες και επιτρεπτό είναι το 8-4 και εντυπωσιακό. Μέχρι και ο τερματοφύλακας της Λέγκια που έπαιξε για πρώτη φορά στη διοργάνωση δήλωσε περήφανος για τη συμμετοχή του!

Δώδεκα γκολ σε 90 λεπτά σημαίνει ένα γκολ ανά πέντε λεπτά καθαρού χρόνου. Αυτό δε συμβαίνει συχνά και ίσως δεν θα ξανασυμβεί. Αλλά όταν συμβαίνει πρέπει να μας γεμίζει και να το απολαμβάνουμε.