Θρύλος και στη Ρόδο

Εκμεταλλευόμενος τη διαφορά ποιότητας που τον χωρίζει από τον Κολοσσό, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο για το πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ.

Πατώντας γκάζι εκεί που φάνηκε ότι ξέμειναν από δυνάμεις οι νησιώτες, οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το ματς και πήραν τη νίκη στο «Βενετόκλειο» με 72-54 έχοντας τους Στρέλνιεκς και Τόμπσον σε καλή μέρα. Μάρβιν Τζόουνς και Σταμάτης ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς το προβάδισμα, αλλά δεν ήταν εύκολο για εκείνον να χτίσει μία διαφορά. Ο Κολοσσός είχε τον τρόπο να μένει κοντά στο σκορ μέχρι να πάμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16. Εκεί τελείωσαν όλα.

Στα αξιοσημείωτα το επεισόδιο που είχαν στο 15′ Γεωργαλής και Παπαπέτρου, οι οποίοι αρπάχτηκαν με αποτέλεσμα να αποβληθούν. Επικράτησε, πάντως, ηρεμία. Ακόμη, άξιο αναφοράς είναι μία μαγική ασίστ που έκανε ο Πρίντεζης, αλλά και το τρίποντο του Ρόμπερτς για το 17-26 από τα έντεκα μέτρα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις (0/7 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη σε 37 λεπτά), Τζόουνς 16 (8 ριμπάουντ), Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Πρόστραν 2, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Παπαδάκης, Ράιτ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1 (0/1 δίποντο, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 17 λεπτά), Στρέλνιεκς 16 (4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ σε 19:52), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 3 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 13:58), Τόμπσον 16 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).