Καθάρισε η Παναχαϊκή 2-0, τρία δοκάρια ο ΟΦΗ αλλά έχασε 1-0 στη Λάρισα

Καθάρισε στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή την Βέροια(2-0) και σε συνδυασμό με την ήττα του ΟΦΗ 1-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας, αύξησε την διαφορά της από τον τρίτο του βαθμολογικού πίνακα της Football League. Η Παναχαϊκή κυριάρχησε δίκαια, ενώ αντίθετα άδικη ήταν η ήττα του ΟΦΗ που είχε τρία δοκάρια στην Θεσσαλία.

Οι Πατρινοί όχι μόνο πήραν ακόμα μια νίκη (2-0 τη Βέροια), αλλά… ξετύλιξαν και το δώρο του Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος άφησε στον τόπο τον άτυχο ΟΦΗ (1-0).

Οι «κοκκινόμαυροι», λοιπόν, με δύο γκολ των Μωραΐτη (30’) και Φωτάκη (38’) δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα για να πάρουν το τρίποντο κόντρα στη βασίλισσα του βορρά, μπροστά σε περισσότερους από 5.000 Πατρινούς στις εξέδρες της Αγυιάς.

Κάπως έτσι διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση και στο -1 από τον πρωτοπόρο Άρη (πήρε τη νίκη επί του Αχαρναϊκού άνευ αγώνα), αλλά το πιο σημαντικό είναι πως πήραν «μαξιλαράκι ασφαλείας» από τον τρίτο ΟΦΗ, αφού η διαφορά τους αυξήθηκε στους 5 βαθμούς.

Κι αυτό διότι οι Κρητικοί ηττήθηκαν από τον Απόλλωνα Λάρισας, με τον Ανδρέου στο 84’ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να αποφύγουν την ήττα, αλλά ήταν ιδιαίτερα άτυχοι, έχοντας συνολικά 3 δοκάρια, όλα στο δεύτερο μέρος! Ποτουρίδης στο 47′, Μάνος στο 78′ και Ντίνας στις καθυστερήσεις δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα και κάπως έτσι η ομάδα του Παπαδόπουλου επιστρέφει στο νησί… άπραγη.