Καταραμένη ομάδα η Λίβερπουλ! (Video)

Εκτός Κυπέλλου Αγγλίας κατάφερε να μείνει η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ. Παρά τη σχετικά καλή της εμφάνιση στα 130 λεπτά του αγώνα με τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο (κανονική διάρκεια, δέκα λεπτά καθυστερήσεις και ημίωρη παράταση), ηττήθηκε με 2-1 στις καθυστερήσεις του έξτρα χρόνου και είπε αντίο στο θεσμό. Το παιχνίδι είχε εξωφρενικό ρυθμό και δημιουργήθηκαν γύρω στις 20 ευκαιρίες (!), με τον Μπεντέκε της Λίβερπουλ να χάνει τις περισσότερες.

Ο Μίχαελ Αντόνιο άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ στο 45’ με μονοκόματο πλασέ και ο Κουτίνιο ισοφάρισε με πονηρή εκτέλεση φάουλ στο 48’. Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς πήρε την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας 90 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της παράτασης με κεφαλιά του Άντζελο Ογκμπόνα, ο οποίος είχε να σκοράρει από τις 17 Απριλίου του 2010 (Τορίνο-Τσεζένα 1-1, ματς για τη Β’ Ιταλίας,) και κόντρα στη Λίβερπουλ πέτυχε μόλις το δεύτερο γκολ της καριέρας του!