Κρητική λεβεντιά

Όσοι είχαν ποντάρει σε νίκη της Ξάνθης μέσα στο «Γεντί Κουλέ» επί του ΟΦΗ, αναλογιζόμενοι το βαθμολογικό κίνητρο των φιλοξενούμενων, τότε δεν υπολόγισαν το… βάρος της φανέλας των Κρητικών.

Οι γηπεδούχοι αν και έμειναν πίσω στο σκορ δύο φορές από τους Ακρίτες, κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-2.

Το σκορ άνοιξε η ομάδα του Κεχαγιά με γκολ του Κάλβο στο 6’, αλλά η… απάντηση ήρθε στο 39’ με γκολ του νεαρού Ροβίθη. Πριν από το ημίχρονο όμως και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, ο Γούτας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ξάνθη.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως άνηκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Σα Πίντο. Ο Περογαμβράκης ισοφάρισε στο 79’ και την ολική ανατροπή διαμόρφωσε ο Μιλιάζες στο 86’.

Ο ΟΦΗ με αυτή τη νίκη έχει εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την 6η θέση ενώ η Ξάνθη έχει μπει για τα καλά σε περιπέτειες αφού η παραμονή της στην κατηγορία τίθεται εν αμφιβόλω μετά 24 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην πρώτη εθνική.