Κριστιάνο Ρονάλντο… ο μύθος του Champions League

Το 8-0 της Ρεάλ απέναντι στη Μάλμε ήταν το… λιγότερο εντυπωσιακό απ’ όσα προέκυψαν από το συγκεκριμένο παιχνίδι, καθώς σε ατομικό επίπεδο υπάρχει κάποιος που έγραψε ιστορία, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ και ανεβαίνοντας στην κορυφή του βάθρου των σκόρερ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, περί ου ο λόγος, έκανε… πάρτι κόντρα στους Σουηδούς, αλλά είχε σοβαρό λόγο. Ο Πορτογάλος έφτασε τα 11 τέρματα στην φάση των ομίλων, σε έξι ματς, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ! Παράλληλα, για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά σκοράρει διψήφιο αριθμό τερμάτων στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Είναι ο πρώτος σκόρερ του Champions League έχοντας αυτή τη στιγμή 88 γκολ, ενώ έγινε και ο πρώτος παίκτης της Ρεάλ που σκοράρει τέσσερις φορές στο ίδιο παιχνίδι για την διοργάνωση. Τέλος, το χατ-τρικ που σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο μεταξύ 47ου και 59ου λεπτού είναι το τρίτο γρηγορότερο στο Champions League.

Μπορεί συνολικά να υστερεί σαφώς του Λιονέλ Μέσι, αλλά συγκεκριμένα στο Champions League, ο CR7 είναι ο απόλυτος κυρίαρχος.