Μίλερ και Ούλραϊχ έχρισαν νικήτρια την Μπάγερν (videos)

Με το… φτωχό αλλά αρκετό 1-0, η Μπάγερν επιβλήθηκε της Στουτγάρδης. Με ισοπαλία 2-2 ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις ΆιντραχτΣάλκε και ΒέρντερΜάιντς. Στις καθυστερήσεις η Άουγκσμπουργκ ισοφάρισε (3-3) τη Φράιμπουργκ. Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Κολωνία που επιβλήθηκε της Βόλφσμπουργκ με 1-0.

Στουτγκάρδη – Μπάγερν Μονάχου 0-1

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε, στο «Mercedes-Benz-Arena», να καταβάλλει την αντίσταση της Στουτγάρδης. Τα κατάφερε – και διατηρεί απόσταση ασφαλείας από τις διώκτριες της – χάρη στον Μίλερ που σκόραρε στο 79’. Και στον Ούλραϊχ που απέκρουσε πέναλτι στο 94’. Η εσχάτη των ποινών είχε σωστά υποδειχθεί, με τη χρήση του VAR.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Σάλκε 2-2

Η Σάλκε «σκόνταψε» στη Φρανκφούρτη και είδε τη διαφορά από την προπορευόμενη Μπάγερν να αυξάνεται στους 11 πόντους. Μάλιστα, «έσωσε την παρτίδα» στις καθυστερήσεις. Αφού η Άιντραχτ προηγήθηκε 2- 0 με τους Γιόβιτς (2′) και Χάλερ (65′). Αλλά οι «βασιλικοί μπλε» κατάφεραν να ισοφαρίσουν χάρη στα γκολ των Εμπολό (82′), Νάλντο (95′).

Κολωνία – Βόλφσμπουργκ 1-0

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε, μετά από 17 αγωνιστικές, η Κολωνία. Η οποία, με το γκολ του Κλέμενς (67′) υποχρέωσε τη Βόλφσμπουργκ να αποχωρήσει για τέταρτη φορά, φέτος, ηττημένη από το γήπεδο.

Βέρντερ Βρέμης – Μάιντς 2-2

Μια… ανάσα από τη νίκη έφτασε η Βέρντερ, στη Βρέμη. Αφού με τα γκολ των Μπάργκφριντ (2′) και Μπελφοντίλ (17′) προηγήθηκε της Μάιντς με 2-0. Όμως οι φιλοξενούμενοι, αντεπιτέθηκαν. Αρχικά, κατάφεραν να μειώσουν με τον Κουέισον (70′) και στο 93′ με τον Φράι να ισοφαρίσουν.

Άουγκσμπουργκ-Φράιμπουργκ 3-3

Στον επιπλέον χρόνο, η Άουγκσμπουργκ πέτυχε δύο γκολ και «έκλεψε» το βαθμό της ισοπαλίας από τη Φράιμπουργκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φινμπόγκασον μόλις στο 1ο λεπτό. Όμως οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» για τα καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 3-1. με τα γκολ των Γκίντερ (20′), Πέτερσεν (48′, 65′). Ο πρώην «ερυθρόλευκος» Ισλανδός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Μέσα σ’ ένα δίλεπτο (91′, 93′) πέτυχε δύο γκολ και χάρισε στην ομάδα του έναν πόντο.

Ντόρτμουντ-Χόφενχαϊμ 2-1

Καλές γιορτές θα κάνει τελικά η Ντόρτμουντ. Αν και «πήγε η ψυχή της στην Κούλουρη», μέχρι να φτάσει στο 2-1 επί της Χόφενχαϊμ και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τον Ουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν με εύστοχο πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ (63’) και εξασφάλισαν τη νίκη με γκολ από τον Πούλισιτς στο 89’.