Με ανατροπή το πρώτο διπλό της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο

Η σημερινή ημερομηνία (Τρίτη 13/2) μόνο γρουσούζικη δεν ήταν για την ΑΕΚ, η οποία κατάφερε – και μάλιστα με ανατροπή- να «σπάσει» μια δυσμενή παράδοση. Τέσσερις φορές αγωνίστηκε στο Ρέθυμνο, για την κανονική περίοδο στην Α1, και ισάριθμες αποχώρησε ηττημένη. Σήμερα, όμως, έφυγε -στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής- από το παρκέ με το ροζ φύλλο αγώνα. Υποχρεώνοντας την ομάδα από την Κρήτη στην τρίτη, εντός έδρας, ήττα της.

Παρά το γεγονός ότι για τρία δεκάλεπτα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την πρωτοπορία στο σκορ. Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο ανέλαβαν δράση οι Μάνι Χάρις, Δημήτρης Μαυροειδής, Μάικ Γκριν και οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους νίκη (95-90). Η οποία -εκτός των άλλων- συμβάλλει σημαντικά στον τομέα της ψυχολογίας. Ενόψει του επικείμενου τελικού για το κύπελλο, στο Ηράκλειο, με τον Ολυμπιακό (17/2).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (13 ριμπάουντ), Μούντι 25 (4), Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4), Άρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Στεφανίδης 1, Μόρισον 8 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (1 τρίποντο, 13 ασίστ), Χάρις 23 (2), Άτιτς, Χάντερ 13, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ριμπάουντ), Καββαδάς 3, Πάντερ 10 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Ρέθυμνο: 23/44 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 7 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 28/49 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 37/34 βολές, 35 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 6 λάθη.