Με «πεντάρα» και Μυστακίδη στους «8» ο ΠΑΟΚ

Από τη στιγμή της κλήρωσης για τους «16», ο ΠΑΟΚ ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Σήμερα (19/12), στην αναμέτρηση στα Τρίκαλα, φρόντισε να το επιβεβαιώσει. Όχι στα δύο στενά, αλλά στο γήπεδο.

Επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ελπίζουν μόνο για περίπου μισή ώρα, ότι μπορούν να αποκομίσουν κάτι περισσότερο από τη συμμετοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο «γκάζωσε» και το τελικό 1-5 δεν αφήνει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης, για το ποιά ομάδα και τυπικά θα «σφραγίσει το εισιτήριο» για τους «8».

Οι «ασπρόμαυροι» – που αγωνίστηκαν πάντως με γαλάζιες εμφανίσεις – προηγήθηκαν με τον Μάτος στο 5′. Δέκα λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα ισοφάρισαν με τον Πάνο. Και πήγαν στ’ αποδυτήρια με τη χαρά της ισοπαλίας. Χωρίς να υποψιάζονται την «καταιγίδα» των γκολ που ερχόταν.

Και πάλι ο Μάτος ήταν αυτός που έβαλε τον ΠΑΟΚ σε «θέση οδηγού» (57′). Μετά… πήραν τη σκυτάλη οι Μπίσεσβαρ (70′), Κάμπος (80′) και Σάκχοφ (90’+4′) και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το γεγονός της επανεμφάνισης του Μυστακίδη. Ο οποίος, μπήκε και αγωνίστηκε 8 λεπτά. Ένα για κάθε μήνα απουσίας, λόγω του τραυματισμού του τον Απρίλιο.

Τρίκαλα: Αποστολίδης, Βέρτζος, Γιαννίτσης (Ζγκούρι 66΄), Κοτσώνης, Πάνος, Γκόλιας, Χιντζίδης (Ντίνας 66΄), Τόμιτς, Ανδρεόπουλος (Τσιάρας 77’ ), Γροντής, Καπός.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Δεληγιαννίδης, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ (Μυστακίδης 82΄), Πέλκας (Κουλούρης 77’), Λημνιός (Κάμπος 68’), Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Πρίγιοβιτς.