Νίκησε ΤΣΣΚΑ και απουσίες!

Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς ορισμένα από τα πιο πολύτιμα όπλα του; Ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά το αντίδοτο στις απουσίες και, βγάζοντας σε ένα ακόμα ματς στην Ευρωλίγκα χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, επιβλήθηκε της πανίσχυρης ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 88-86 στο ΣΕΦ.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά μέχρι να φορτσάρει η ΤΣΣΚΑ που με πέντε πόντους του Ροντρίγκεθ πήγε το ματς στο +7. Στη συνέχεια οι Ρώσοι κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα σταθερά μέχρι να έρθει το καλάθι του Παπανικολάου για το 21-20. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του ΜακΛιν για το 23-20.

Έχοντας ψυχολογία και πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι σε ρόλο οδηγού. Έφτασαν έως το +7, αλλά αμέσως μετά η διαφορά άρχισε να πέφτει. Με τρίποντο του Ροντρίγκεθ ήρθε το προσπέρασμα για τους φιλοξενούμενους και με τον Ισπανό να είναι σε καλή κατάσταση στη συνέχεια, έκλεισε το ημίχρονο στο 45-48.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός έκανε το 52-52 με τον ΜακΛιν, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε τις λύσεις στο σκοράρισμα για να χτίσει και πάλι μία διαφορά. Πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της, έτρεχε όσο μπορούσε και εκείνος που κρατούσε όρθια την ομάδα του ήταν ο ΜακΛιν. Με προσωπικές προσπάθειες έκανε ό,τι μπορούσε, ενώ το δεκάλεπτο έληξε στο -4 για τους «ερυθρόλευκους» με καλάθι του Σπανούλη.

Στην τελευταία περίοδο η η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι να έρθει το εντυπωσιακό σερί του Ολυμπιακού. Το 66-72 έγινε 79-72 και αυτό ήταν το κλειδί. Οι Ρώσοι τα έχασαν, άργησαν πολύ να αντιδράσουν, έκαναν εύκολα λάθη και ακόμη και όταν στο τέλος πήγαν το ματς στο καλάθι, δεν τα κατάφεραν χάνοντας με 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-48, 64-68, 88-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 25 (10/14 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1/3 τρίποντα), Σπανούλης 16 (1/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Στρέλνιεκς 10 (1/4 τρίποντα), Παπανικολάου 15 (3/4 ρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Γουίλτζερ 8 (2/3 τρίποντα), Τόμπσον 6 (6 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (1/5 τρίποντα), Αντόνοφ 7, Κορόμπκοφ 2, Ροντρίγκεθ 23 (5/9 τρίποντα), Κλάιμπερν 13 (7/9 βολές, 10 ριμπάουντ), Χίγκινς 8, Κουρμπάνοφ 4 , Χάινς 11 (8 ριμπάουντ).